נשיא הטכניון

פרופסור פרץ לביא נשיא הטכניון

פרופסור פרץ לביא

פרופ' בפקולטה לרפואה ע"ש רות וברוך רפפורט

מחזיק הקתדרה לפסיכיאטריה ביולוגית על שם אנדרה בלרד

_____________________________________________

דבר הנשיא ביוגרפיה פרסומים נבחרים דו"ח הנשיא נשיאי הטכניון פרטי התקשרות

 

באחד באוקטובר 2009 נכנסתי לתפקיד של נשיא הטכניון, ועשיתי זאת עם תחושת גאווה ושליחות. המשימה היא אדירה, שכן הטכניון הוא אחת מהאוניברסיטאות החשובות ביותר בארצנו. תרומתו למדינת ישראל מוכחת על ידי 80,000 בוגריו, אשר שינו את פניה של המדינה כמו גם את חייה. אם לומר זאת במילים ברורות: ללא הטכניון, ישראל הייתה מדינה שונה בתכלית. בוגרי הטכניון מילאו תפקיד מפתח בעיצוב מחדש של המדינה מ"תפוזי יפו" ל"אומת סטארט-אפ".

מעבר לכך, לתגליות של חוקרי הטכניון, כגון האלוגריתם לדחיסת נתונים של למפל וזיו שסלל את הדרך למהפכת טכנולוגיית מידע, התגלית זוכת פרס נובל של מערכת היוביקוויטין האחראית לפירוק חלבונים של פרופסורים הרשקו וצ'חנובר, התגלית של קוואזי-גבישים של פרופסור שכטמן, והפיתוח של תרופה יעילה נגד פרקינסון על ידי הפרופסורים יודעים ופינברג, הייתה השפעה כלל עולמית על האנושות בכול מקום.

הנכס החשוב ביותר של כל אוניברסיטה הם חברי הסגל שלה. איכות חברי הסגל קובעת את טיב המחקר וההוראה, ואת מעמדה הלאומי והבינ"ל. חברי סגל מעולים הם מקור משיכה לסטודנטים מצוינים, והם גם משפיעים על רמתם של חברי הסגל שיגויסו בעתיד, כמו גם על גיוס כספים מקרנות מחקר, ואפילו על גיוס כספים מתורמים. בשבע השנים הבאות, אותן הגדרתי כשבע השנים הטובות, אעשה מאמץ רב לגייס לטכניון חברי סגל מעולים, הן זוטרים בשלבים ראשוניים של הקריירה האקדמית שלהם, והן בכירים להם כבר הישגים אקדמיים משמעותיים.

מרכיב חיוני נוסף להצלחתו של מוסד אקדמי היא איכות הסטודנטים שלו. עלינו לעשות מאמצים רבים כדי למשוך לטכניון את הסטודנטים המצוינים ביותר ולשכנעם מדוע כדאי וראוי להשקיע בלימודים דווקא בטכניון ו"רק בטכניון". עלינו להבטיח שסטודנטים בטכניון מהם אנו דורשים השקעה ומאמץ יותר מאשר במוסדות אחרים, יחושו שלטכניון ולחברי הסגל "אכפת" מהם, שהם חשובים לו, ששיפור ההוראה איננה רק סיסמה אלא מחויבות של כולנו. אני מתכוון לפעול לשם כך בשותפות מלאה עם הדיקנים וחברי הסגל, ועם הסגל המנהלי הבכיר בטכניון.

חזון הטכניון: "אוניברסיטת מחקר מדעית-טכנולוגית בין עשר המובילות בעולם בפיתוח הון אנושי, מנהיגות ויצירת ידע, הפועלת לקידום מדינת ישראל והאנושות." הסכמתי ועודני מסכים בכל ליבי עם נוסח זה. אך בניסוח החזון אין די, יש צורך בהתוויות הדרכים אשר יובילו להגשמתו. יש לקבוע מדיניות, יעדים, סדרי עדיפויות, ולוחות זמנים אשר יבטיחו שאנו בדרך הנכונה, ובמיוחד לאור השנים הקשות שבפתח.

פרופסור פרץ לביא,
נשיא