הפקולטה למדעי הנתונים וההחלטות

זהו שמה החדש של הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון. שינוי השם – בעקבות שינויים במיקוד המחקרי ובתוכניות ההוראה

פרופ' רן סמורודינסקי

פרופ’ רן סמורודינסקי

“הפקולטה למדעי הנתונים וההחלטות” הוא שמה החדש של הפקולטה להנדסת תעשיה וניהול בטכניון, והוא ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2023. לדברי הדיקן פרופ’ רן סמורודינסקי, “בשני העשורים האחרונים שינתה הפקולטה את המיקוד המחקרי ואת תוכניות הלימוד שלה. כתוצאה מכך שמה הקודם לא שיקף עוד את חלק הארי של הסגל, הסטודנטים והבוגרים. השם החדש מייצג באופן מדויק את השינוי שהתחולל ב-DNA של הפקולטה והוא יסייע לנו למשוך סטודנטים מצוינים וחברי סגל צעירים ולייצר שיתופי פעולה עם התעשיות הרלוונטיות.”

בפקולטה יש כיום 51 חברי סגל ולומדים בה יותר מאלף סטודנטים בשלוש תוכניות הנדסיות לתואר ראשון – הנדסת נתונים ומידע, הנדסת תעשייה וניהול והנדסת מערכות מידע. בפקולטה יש כמה תוכניות מצוינות פקולטיות ובהן “אלונים” ו”ברקת” של העתודה הצבאית.

לדברי נשיא הטכניון פרופ’ אורי סיון, “אחד מהאתגרים הטכנולוגיים אליהם מדינת ישראל נדרשת להיערך היא מהפכת הנתונים – מהפכה המשנה תהליכי עבודה וקבלת החלטות בכל המישורים: תעשייה, פיננסים, ביטחון ועוד. הטכניון נערך להתמודדות עם האתגר האמור, ושמה החדש של הפקולטה למדעי הנתונים וההחלטות משקף את תפקידה ההיסטורי בחזית זאת.”

הפקולטה הוקמה כיחידה אקדמית נפרדת בשנת 1958, ובשנים הראשונות לפעילותה עסקה בהנדסת תעשיה, חקר ביצועים, כלכלה, סטטיסטיקה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה. מאז חלו שינויים רבים עם הצטרפותם של חברי סגל שעסקו בתחומים אחרים: הסתברות, אופטימיזציה ומערכות מידע, תורת המשחקים, שיווק ומימון, מסדי נתונים ובינה מלאכותית, למידה חישובית ולאחרונה גם קוגניציה. ב-1984 נפתחה התוכנית בהנדסת מערכות מידע בשיתוף הפקולטה למדעי המחשב ע”ש טאוב ולפני כ-7 שנים נפתחה התוכנית בהנדסת נתונים ומידע – תוכנית חלוצית בנוף האקדמי בישראל.

בעשורים אלה חלו גם במשק הישראלי שינויים מפליגים: אימפריית החקלאות הומרה באומת הסטארטאפ ומגזר השרותים גדל באופן דרמטי. בעולם כולו פרצו שתי מהפכות גדולות – מהפכת מערכות המידע והמהפכה התעשייתית הרביעית – שחיברו בין ניהול ונתונים, מחשוב ותעשייה. כל אלה מהווים רקע לשינוי שמה של הפקולטה, שתיקרא באנגלית Faculty of Data and Decision Sciences. הדיקן פרופ’ סמורודינסקי הבהיר כי בשמותיהם של מסלולי הלימוד ובתוכנם לא יחול שינוי וכי הפקולטה תמשיך להשקיע משאבים בתחום עיסוקה ההיסטורי, הנדסת תעשייה וניהול.

לאתר הפקולטה – לחצו כאן