תרומה היסטורית לטכניון

50 מיליון דולר להקמת מרכז הקיימות לקטליזה ע"ש סטיוארט ולינדה רזניק. המרכז שיוקם על בסיס התרומה הנדיבה יקרב את האנושות לעתיד בר קיימא

הטכניון הכריז היום כי הפילנתרופים האמריקאים לינדה וסטיוארט רזניק, הבעלים של Wonderful Company בקליפורניה, יתרמו לטכניון 50 מיליון דולר באמצעות הקרן שלהם, זאת כדי להעצים את פעילויות המחקר והפיתוח בתחום הקיימות והקטליזה בטכניון.

בני הזוג לינדה וסטיוארט רזניק. (קרדיט : Wonderful Company)

בני הזוג לינדה וסטיוארט רזניק. (קרדיט: Wonderful Company)

התרומה תשמש להקמתו של מרכז הקיימות לקטליזה ע”ש סטיוארט ולינדה רזניק, שיאפשר לסטודנטים ולחברי סגל לסלול דרכים חדשות לשימור הצמיחה העולמית תוך הגנה על כדור הארץ למען הדורות הבאים. זוהי התחייבות אחת מתוך שורת תרומות של הקרן שנועדו לשפר את איכות החיים של הדורות הבאים על ידי הגנה על הסביבה ושימורם של משאבי טבע. פעילות המרכז תחזק את מדינת ישראל ואת כלכלתה ותשפר את מעמדו של הטכניון כמרכז חדשנות עולמי. המרכז יקדם גיוס מדענים צעירים לסגל הטכניון ויעודד שיתופי פעולה מחקריים עם האקדמיה והתעשייה.

“ההשפעה היומיומית של השינוי הסביבתי ניכרת בכל היבט בעולמנו,” אמר סטיוארט רזניק, יו”ר ונשיא Wonderful Company. “אנו זקוקים למוחות מבריקים בכל העולם שיעבדו על השמירה על כדור הארץ כדי להתכונן לצורכי הדורות הבאים. אנו נמצאים בנקודת אל חזור. המשאבים שיינתנו למרכז, לצד עבודתם של אנשיו ומסירותם, יאפשרו להתמודד עם משבר האקלים במקום להסתתר מפניו. לינדה, אני ו- Wonderful Companyגאים להיות שותפים של הטכניון.”

ההשראה להקמת מרכז הקיימות לקטליזה ע”ש סטיוארט ולינדה רזניק נולדה מתוך יוזמת הטכניון להרחבת ארגז הכלים העומד לרשות האנושות בהתמודדותה עם הגידול המהיר של האוכלוסייה ועם תוחלת החיים המתארכת שיביאו את אוכלוסיית העולם לכ-10 מיליארד בני אדם עד שנת 2050. פתרונות חדשניים בייצור מזון, תרופות ומוצרים אחרים הם צו השעה נוכח התכלותם המואצת של משאבי טבע חיוניים. הטכנולוגיות שיפותחו במרכז הקיימות לקטליזה ע”ש סטיוארט ולינדה רזניק יסייעו לאנושות לספק את צרכיה ביעילות ובמהירות ובד בבד לצמצם את השפעתו השלילית של האדם על הטבע ועל משאביו.

קטליזה היא תהליך כימי המאיץ דרמטית תגובות בין-מולקולריות והיא מתרחשת גם בגוף האדם. קטליזה מעורבת ב-90% מתהליכי הייצור בתעשייה. קטליסט (זָרָז בעברית) הוא המולקולה האחראית להאצה זו והוא מניע תהליכים רבים שאינם מתאפשרים בלעדיו. שיפורם המתמיד של תהליכי קטליזה מאפשר לייעל תהליכים תעשייתיים ולצמצם את נזקיהם הסביבתיים, ומכאן הקשר בין קטליזה לקיימות.

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון

נשיא הטכניון פרופ’ אורי סיון

“כיום אנחנו מבינים שהמשך הייצור בשיטות הנוכחיות אינו פתרון בר קיימא,” אומר פרופ’ מחקר אילן מרק מהפקולטה לכימיה ע”ש שוליך, שיעמוד בראש המרכז החדש. “הפתרון הדרוש הוא שיפור תהליכי הייצור וצמצום השפעתם על הסביבה. המפתח העיקרי לכך הוא ייעול תהליכי הקטליזה הרבים המשמשים כיום באלפי תהליכי ייצור בכל ענפי התעשייה. באמצעות קטליסטים חדשים נוכל, לדוגמה, לא רק לצמצם את הזיהום הסביבתי בתהליך הייצור של פלסטיק אלא גם לייצר פלסטיק מתכלה ופלסטיק המותאם למיחזור.”

למנהיגותו של פרופ’ מחקר מרק במרכז החדש חשיבות רבה בהובלת החתירה לייצור גלובלי שיהיה בר קיימא, יעיל וזול ויפחית את הנזק הסביבתי. הבניין שיאכלס את המרכז החדש ישתרע על כ-6,500 מ”ר. הוא יכלול מעבדות גדולות בפורמט של חלל פתוח ותשתיות מודולריות שיספקו את צורכי ההווה אך יוכלו להשתנות בהתאם להתפתחויות עתידיות בציוד הטכנולוגי המשמש את המחקר המדעי. העיצוב האדריכלי הייחודי של הבניין יטפח שיתופי פעולה ואינטראקציות בין חוקרים.

“אנו מודים ללינדה וסטיוארט רזניק על שותפותם עם הטכניון ועל תרומתם ההיסטורית,” אמר נשיא הטכניון פרופ’ אורי סיון. “משבר האקלים הוא אחד האתגרים המרכזיים הניצבים בפני האנושות במאה ה-21, וההתמודדות עימו מצריכה יכולות מדעיות רבות ומגוונות. הטכניון חולל לאחרונה מהפכה בהתמודדות עם אתגרים גלובליים מרכזיים מתוך הבנה שפריצות דרך מחקריות מצריכות מאמצים רב-תחומיים הקושרים חוקרים וסטודנטים ממגוון פקולטות ותחומים מדעיים וטכנולוגיים. מרכז הקיימות לקטליזה ע”ש סטיוארט ולינדה רזניק יאגד ניסיון מדעי נרחב ויאפשר לנו להרחיב את תרומתנו להתמודדות עם משבר האקלים ועם אתגרי קיימות אחרים.”

מייקל וקסמן-לנץ, מנכ”ל ה-ATS (אגודת ידידי הטכניון בארצות הברית), אמר כי “חזונם של בני הזוג רזניק מעודד פעולה המבוססת על חשיבה ארוכת טווח כתנאי לשמירה על כדור הארץ והגנה עליו. תרומתם לטכניון, הנובעת מחזון ארוך טווח, תאפשר לכמה מהמוחות המבריקים בעולם להתמודד עם אתגרי הקיימות באמצעות מחקר בין-תחומי. אנו אסירי תודה ללינדה ולסטיוארט רזניק על נדיבות ליבם ועל אמונם בטכניון.”

פרופ' מחקר אילן מרק

פרופ’ מחקר אילן מרק

Wonderful Company, בניהול בני הזוג רזניק, היא אחת החברות הפרטיות הגדולות בארצות הברית, ועם מותגיה נמנים FIJI Water, POM Wonderful, Wonderful Pistachios, Wonderful Halos, Wonderful Seedless Lemons, JUSTIN, JNSQ ו-Landmark wines. בכל שנה משקיעים בני הזוג רזניק ביוזמות בחינוך, בפיתוח קהילתי, בבריאות וברווחה בסנטרל ואלי (central valley) בקליפורניה ומחוצה לו, זאת מתוך נתינה הממוקדת בהשקעה מקומית, הקשבה ושיתוף פעולה עם הקהילות שבהן עובדיהם מתגוררים ועובדים.

עד היום השקיעו בני הזוג רזניק באמצעות הקרן ובאמצעות Wonderful Company יותר מ-2.3 מיליארד דולר בפילנתרופיה, מהם הושקעו יותר מ-1.3 מיליארד דולר בקיימות סביבתית ובמאמץ להתמודד עם שינויי האקלים ולשמור על כדור הארץ עבור הדורות הבאים. השנה הם התחייבו לתרומה הגדולה ביותר בתולדות המכון הטכנולוגי של קליפורניה (Caltech), שהיא אחת התרומות הגדולות בהיסטוריה של המחקר הסביבתי, עם תוכנית לפתיחת מרכז רזניק לקיימות כמרכז של מחקר וחינוך שיקדם פתרונות חדשניים בקיימות. הם התחייבו גם לתרומה היסטורית למימון מרכז לחדשנות ומחקר בחקלאות באוניברסיטת קליפורניה דייוויס. כתומכים ותיקים במחקר ובפיתוח מתכוונים בני הזוג ליצור בתרומותיהם ערך גלובלי ארוך טווח ולפתוח שערים חדשים לקיימות במחקר, בחינוך ובחברה.