נשיא הטכניון

פרופסור אורי סיון

פרופסור בפקולטה לפיזיקה

מחזיק הקתדרה ע”ש ברטולדו באדלר

דבר הנשיא ביוגרפיה פרסומים נבחרים פרטי התקשרות דו”ח הנשיא נשיאי הטכניון

פרופ’ סיון, יליד חיפה, נשוי ליעל, אב לשלושה וסב לחמישה. השלים תואר ראשון בפיזיקה ובמתמטיקה (בהצטיינות), ותואר שני (בהצטיינות) ושלישי בפיזיקה (בהצטיינות יתרה), כולם מאוניברסיטת ת”א.

ב-1991, אחרי שלוש שנים במרכז המחקר של IBM ביורקטאון הייטס, ניו יורק, הוא הצטרף לפקולטה לפיזיקה בטכניון, שבה הוא מחזיק בקתדרה ע”ש ברטולדו באדלר. בתחילת הקריירה המדעית שלו התמקד פרופ’ סיון בפיזיקה של התקנים אלקטרוניים זעירים הנתונים לחוקי המכניקה הקוונטית. במרוצת השנים עבר מוקד המחקר שלו לממשק בין ננוטכנולוגיה, פיזיקה וביולוגיה ובשנים האחרונות הוא עוסק בשאלות בסיסיות הקשורות באופן שבו מים מתארגנים בקרבת מולקולות ביולוגיות ומשפיעים על תפקודן. הישגיו המדעיים של פרופ’ סיון זיכו אותו בהכרה בין-לאומית נרחבת, בפרסים ובשורה ארוכה של הרצאות מוזמנות בכנסים בין-לאומיים יוקרתיים ובאוניברסיטאות מובילות ברחבי העולם.

חלק מפיתוחיו של פרופ’ סיון תורגמו ליישומים בתעשייה, ולאחרונה הוקמה חברת הזנק המבוססת על טכנולוגיה שפיתח לאנליזה מקבילה של תאים בודדים הנלקחים מגידול ממאיר. הוא כיהן כמנהל המייסד של מכון ראסל ברי למחקר בננוטכנולוגיה (RBNI), מיזם שהוביל למהפכה בתחום הננוטכנולוגיה בישראל. לפני כשלוש שנים התבקש פרופ׳ סיון להקים את התוכנית הלאומית האקדמית במדע וטכנולוגיה קוונטיים, יוזמה שהובילה להקמתה של תוכנית כלל-לאומית בתחומים אלה. החינוך המדעי עומד בראש מעייניו והוא הוביל את פיתוח “מדע וטכנולוגיה לכול” – תוכנית אוריינות תלת-שנתית לתלמידי תיכון שאינם לומדים מדעים.