למען רפואה מדויקת יותר

טכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית, אנליזה מתקדמת לסריקות אולטרסאונד, פיתוח חלקיקים ננומטריים לטיפול בסרטן שד, פיתוח מקלדת אלטרנטיבית לחולי מיופתיה, טיפול ממוקד במפרצת מוחית והתקן לביש לניבוי התקפי אפילפסיה הם הפרויקטים הזוכים בכנס הפרויקטים השנתי בפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון

מיה אלמגור (מימין) ורוני ברון

מיה אלמגור (מימין) ורוני ברון

טכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית לטובת רפואה מדויקת, שפיתחו הסטודנטיות מיה אלמגור ורוני ברון זכתה במקום הראשון בכנס הפרויקטים השנתי של הפקולטה להנדסה ביו-רפואית. השתיים פיתחו, בהנחיית פרופ' יובל גרעיני, טכנולוגיה לדימות ביופסיה סרטנית לטובת רפואה מדויקת. לדבריהן, "רפואה מותאמת אישית היא מגמה מתפתחת המובילה למהפכה בתחום הטיפולים בסרטן. לצורך פיתוח טיפולים אישיים יש לזהות סמנים ביולוגיים המצביעים על נוכחות חלבונים ספציפיים ברקמה. בפרויקט שלנו פותחה שיטה חדשנית לזיהוי יעיל של מספר רב של סמנים ביולוגיים, ובאמצעות שימוש במערכת אופטית ספקטרלית הופק פרופיל מולקולרי של ביופסיות פתולוגיות המסומנות בצבענים פלורסנטיים." כאמור, הטכנולוגיה תסייע באנליזה של תאי סרטן לטובת טיפול מותאם אישית.

לדברי דיקן הפקולטה, פרופ' חיים אזהרי, "כנס הפרויקטים מסכם מחקר של שנה שלמה. אין חכם כבעל ניסיון – זו התמצית של מה שאנחנו רואים כאן כיום. בעבודה על הפרויקטים נדרשו הסטודנטים לעבור את כל השלבים הנחוצים במסע מרעיון להגשמתו – מבעיה רפואית מסוימת, דרך הפעלת הדמיון והמחשבה היצירתית ועד הצגתו של פתרון שאפשר ליישם בעולם האמיתי. לשם כך היה על הסטודנטים להשתמש בידע שרכשו כאן בלימודיהם בכל ההיבטים של הנדסה ביו-רפואית. אין לנו ספק שההתנסות המעשית הזאת חושפת אותם לתעשייה הביו-רפואית ומכינה אותם לקראתה."

במקום השני בתחרות זכו גל כרמלי ונעם שלם, בהנחיית ד"ר אלון סיני, ד"ר פיראס מואסי וד"ר ליאור לב טוב – בוגר הפקולטה בתואר הכפול להנדסה ביו-רפואית ורפואה וכיום רופא ומהנדס. אחת השיטות המתקדמות היום לטיפול בתופעות רעד אצל חולי פרקינסון ורעד ראשוני היא שימוש באולטרסאונד לא-פולשני ממוקד לצורך צריבת נקודה במוח לטיפול ברעד. עם זאת, השיטה הזאת לזיהוי מטרת הטיפול בניתוחים אינה מדויקת מספיק. בעזרת שימוש בשיטות מתקדמות של עיבוד תמונה ואותות המתבססות על תמונות MRI מהמוח ובינה מלאכותית, הסטודנטים פיתחו שיטה חדשה מדויקת יותר למציאת נקודת המטרה לטיפול.

ד''ר פיראס מואסי מעניק את התעודה למיה אלמגור (מימין) ורוני ברון

ד"ר פיראס מואסי מעניק את התעודה למיה אלמגור (מימין) ורוני ברון

במקום השלישי זכו עפרי ויזנבליט ונגה ארז, בהנחיית ד"ר אסף זינגר, (גם הוא בוגר הפקולטה וכיום חבר סגל בפקולטה להנדסה כימית ע"ש וולפסון בטכניון), על פיתוח חלקיקים ננומטריים לטיפול בסרטן שד מסוג Triple-Negative, שכיום אין לו טיפול יעיל. במקום הרביעי זכו בראאה ברייה ובלאל עווד, בהנחיית גילי כמרה וד"ר פיראס מואסי, על פיתוח מקלדת אלטרנטיבית לחולי מיופתיה (מחלת שריר). במקום החמישי – עידו רכבוך ופרלה נמור, בהנחיית מורן לוי ופרופ' נתי קורין, על טיפול ממוקד במפרצת מוחית על ידי מיקרו חלקיקים. בפרס חביב הקהל זכו מאיס חדיד  וסברי עסאף, בהנחיית נועם קידר, גליה סגל ופרופ' יעל יניב, על פיתוח התקן לביש לניבוי התקפי אפילפסיה.

בכנס השתתפו 61 סטודנטים בשנתם הרביעית בפקולטה. הם הציגו 30 פרויקטים לשופטים בתחרות – 40 חברי סגל ובוגרי הפקולטה שהשתלבו בתעשייה. את קורס הפרויקטים ריכזו חברי הסגל ד"ר פיראס מואסי ופרופ' נתי קורין והמתרגלות מרב בלנקוביץ ורותם שפירא. את הפרסים לפרויקטים הזוכים תרמו, כבכל שנה, ד"ר דורון וליאת אדלר מחברת Sanolla.

יריד הפרויקטים שהתקיים בחצר הפקולטה

יריד הפרויקטים שהתקיים בחצר הפקולטה

לחוברת התקצירים של הכנס