מדליית זהב שנייה באולימפיאדה בין-לאומית בכימיה

התלמיד ניר כהן, שהוכשר בטכניון, זכה במדליית זהב באולימפיאדת הכימיה שנערכה בסין

קרדיט: מרכז מדעני העתיד

קרדיט: מרכז מדעני העתיד

ברכות לארבעת חברי המשלחת הישראלית בכימיה על הישגיהם המרשימים באולימפיאדה הבין-לאומית בכימיה (IChO) שהתקיימה גם השנה ​באופן וירטואלי בטְיֵנְגִ'ין, סין. השנה השתתפו באולימפיאדה משלחות של 4 תלמידים מ-83 מדינות במתכונת וירטואלית.

נציגי המשלחת הישראלית, שנבחרו מתוך אלפי מועמדים, סיימו את האולימפיאדה עם ארבע מדליות:

  • במדלית זהב זכה ניר כהן, תלמיד כיתה י"ב בגימנסיה הריאלית ראשון לציון;
  • במדליית כסף זכה נטע דוד אייגר, תלמיד כיתה י"א מבית הספר שק"ד דרכא – עמק המעיינות;
  • במדליות ארד זכו טל ששון, תלמיד כיתה י"ב מבית הספר גבעול, חדרה, ושון חנץ, תלמיד כיתה י"א מבית הספר קרית חינוך ע"ש רבין – גן יבנה.

האולימפיאדה הבין-לאומית בכימיה מתקיימת כבר 54 שנה. ישראל הצטרפה אליה בשנת 2006 ומאז מתקיימים אימוני הנבחרת הישראלית בטכניון. בשנים האחרונות פועל הפרויקט כמיזם משותף של משרד החינוך ושל מרכז מדעני העתיד לקידום מחוננים ומצטיינים של קרן מיימונידיס. הישגיהם של חברי נבחרת ישראל משתפרים משנה לשנה אף שרמת המבחנים נמצאת בעלייה מתמדת.

ניר כהן

ניר כהן

המשלחת הישראלית לאולימפיאדות הבין-לאומיות בכימיה התאמנה במהלך השנה בטכניון בהובלת פרופ' זאב גרוס, ראש תוכניות הנוער בפקולטה לכימיה, וד"ר איזנה ניגל-אטינגר, המאמנת הראשית של המשלחת. בהכשרת המשלחת השתתפו אסף מעודה (זוכה מדליות זהב באולימפיאדות עבר), הדוקטורנט אלכס קורונטוב, מהנדסת המעבדה גבריאלה הלוי והמלווה המנטלית של המשלחת דגן אשש.

לדברי פרופ' זאב גרוס, ראש תוכניות הנוער בפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון, "האולימפיאדה הבין-לאומית בכימיה מסכמת שנה אינטנסיבית של מיונים ואימונים. המגפה העולמית מציבה אתגרים נוספים על המשתתפים, אבל לשמחתי זכו חברי המשלחת להשתתף השנה סוף סוף גם בתחרות פרונטאלית שכללה מבחן מעשי והוכיחו לעצמם ולנו שהשקעה מניבה פירות! התלמידים הישראלים חרוצים ומוכשרים, והאולימפיאדה היא עבורם הזדמנות להפגין יכולות אקדמיות גבוהות ולרכוש ניסיון לקראת השתלבותם בעולם האקדמי. אני מברך בחום רב את הזוכים ואת בני משפחותיהם על ההישגים המרשימים בשתי התחרויות הבין-לאומיות.

בחודש מאי השתתפה המשלחת הישראלית, בהרכב מעט אחר, באולימפיאדת מנדלייב בכימיה בהשתתפות 25 מדינות שהגיעו לטשקנט, אוזבקיסטן. באותה אולימפיאדה זכה ניר כהן במדליית זהב, ובמדליות ארד זכו טל ששון, שון חנץ וליאורה קרני, תלמידת י"ב בבית הספר ע"ש יצחק רבין, מודיעין מכבים רעות.

נטע דוד אייגר

נטע דוד אייגר

שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון: ״ברכות חמות לחברות וחברי נבחרות ישראל במדעים, שהגיעו להישגים יוצאי דופן והביאו כבוד גדול למדינת ישראל באולימפיאדת הפיזיקה, המתמטיקה, הביולוגיה והכימיה. אני בטוחה שעוד נכונו להם גדולות, ושבעוד מספר שנים הם יהיו חלק משדרת המדענים שיהוו את חוד החנית של המדע הישראלי״.

ד"ר שמשון שושני, יו"ר מרכז מדעני העתיד: "הישגי נבחרות ישראל במדעים הם חגיגה לאומית למערכת החינוך הישראלית ולמדינת ישראל כולה. הישגים שהם פרי של נחישות, השקעה, התמדה ומאמץ ומעידים על כישרון אדיר ויכולות גבוהות של חברות וחברי נבחרות ישראל למול הנבחרות מרחבי העולם. אנו גאים מאוד בתלמידות ובתלמידי הנבחרות ואנו משוכנעים, כי הם ימשיכו להגיע להישגים פורצי דרך ויהיו חלק משמעותי בעיצוב פני העתיד של מדינת ישראל ויטביעו את חותמם בתחומי החיים השונים. מרכז מדעני העתיד ימשיך לפעול בשותפות עם משרד החינוך והמוסדות האקדמיים להובלת ההכשרה המתקדמת ביותר ובהענקת הכלים האיכותיים ביותר לתלמידות ותלמידי ישראל".