הטכניון יעניק תואר דוקטור לשם כבוד לקנצלרית גרמניה

הטקס יתקיים היום בירושלים במהלך ביקורה של מרקל בישראל ● התואר יוענק לה על תמיכתה בישראל, על מאבקה חסר הפשרות באנטישמיות ועל תמיכתה האיתנה במדע ובהשכלה. נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון: "קנצלרית מרקל, המשלבת מנהיגות נדירה ואנושיות, חותרת בהתמדה לשיפור חייהם של מיליונים ברחבי העולם"

היום (10 לאוקטובר) יעניק הטכניון תואר "דוקטור לשם כבוד" לקנצלרית גרמניה ד"ר אנגלה מרקל בטקס שיתקיים בירושלים. ד"ר מרקל, שצפויה להגיע לישראל (לאחר דחיית ביקורה באוגוסט), תקבל את התואר על תמיכתה האיתנה והעקבית במדינת ישראל, במדע ובהשכלה בכלל ובקשרי המדע בין גרמניה וישראל בפרט; על מאבקה חסר הפשרות באנטישמיות ובגזענות; ועל היותה מופת לשילוב בין מנהיגות נדירה, תבונה ואנושיות.

Bundespresseamt/Federal Press Office

Bundespresseamt/Federal Press Office

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון אמר כי "הקנצלרית מרקל נתפסת בעיני רבים כמנהיגה הבולטת של זמננו. דרכה הובילה אותה מקריירה מדעית מרשימה בכימיה קוונטית לקריירה מדינית יוצאת דופן בעידן של שינויים טקטוניים – מסיומה של המלחמה הקרה ועד איחודה של גרמניה. בתקופת כהונתה היא הנהיגה את גרמניה ואת אירופה כולה נוכח משבר כלכלי גלובלי וקליטת מהגרים ממלחמות אזרחים ומסכסוכים חמושים אחרים במזרח התיכון ובאפריקה."

פרופ' סיון הוסיף כי "כמנהיגה החותרת בהתמדה לשיפור חייהם של מיליונים ברחבי העולם, הקנצלרית מרקל מעולם לא היססה להתייצב נוכח האתגרים העולמיים והמקומיים ולהתמודד עם המציאות על מצוקותיה. את אלה עשתה תוך הפגנת חמלה ואחריות חברתית."
פרופ' סיון הודה לקנצלרית מרקל ואמר: "אנו מצדיעים לך על כל מה שהענקת לגרמניה, לישראל ולאנושות. לעולם נהיה אסירי תודה."

בטקס שיתקיים בירושלים היום, יום ראשון, יעניק נשיא הטכניון פרופ' סיון לקנצלרית מרקל את תואר הכבוד. במעמד החגיגי ישתתפו יו"ר הוועד המנהל של הטכניון מר גדעון פרנק, חתן פרס נובל פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר, נשיא הטכניון לשעבר פרופ'-מחקר יצחק אפלויג, נשיא הטכניון לשעבר ויו"ר אגודת ידידי הטכניון בישראל פרופ' פרץ לביא, המשנה הבכיר לנשיא הטכניון פרופ' עודד רבינוביץ', סגן נשיא הטכניון לקשרי חוץ ופיתוח משאבים פרופ' אלון וולף, דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון פרופ' מרסל מחלוף וסטודנטיות לתארים מתקדמים – לינה מדלג' (הפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים ע"ש ויטרבי) ואסיל שומר (הפקולטה להנדסה כימית ע"ש וולפסון).

הקנצלרית מרקל, ילידת 1954, היא בעלת תואר דוקטור בכימיה קוונטית מהאקדמיה הגרמנית למדעים בברלין. היא נכנסה לחיים הפוליטיים בשנת 1989 לאחר נפילתה של חומת ברלין. ד"ר מרקל, שנבחרה לקנצלרית גרמניה ב-2005, תפרוש בקרוב מהחיים הפוליטיים אחרי 16 שנים בתפקיד. היא האישה הראשונה שכיהנה בתפקיד זה.

הקנצלרית מרקל עמדה בראש המפלגה הנוצרית-דמוקרטית מאז שנת 2000 ועד 2018. בשנותיה כקנצלרית היא קידמה שיתוף פעולה בין-לאומי ותוארה כמנהיגה-בפועל של האיחוד האירופי. העיתון The New York Times הגדיר אותה כ"אחרונת המגינים של המערב הליברלי". מרקל הפגינה תמיכה עקבית בישראל והתנגדות נחרצת לאנטישמיות. בברכתה לממשלה הישראלית החדשה שהושבעה ביוני 2021 היא אמרה כי ישראל וגרמניה "קשורות זו לזו בידידות ייחודית שאנו מבקשים לחזק."

דוקטור לשם כבוד הוא ההוקרה הגבוהה ביותר שמעניק הטכניון לאישים שהתבלטו בפועלם המדעי יוצא הדופן או בתרומתם לישראל, העם היהודי והאנושות. עם מקבלי התואר בעבר נמנים חיים ויצמן (1952), אלברט אינשטיין (1953), נילס בוהר (1958), דוד בן גוריון (1962), יוג'ין ויגנר (1971), מרגרט תאצ'ר (1989) ויצחק רבין (1990). לרשימה המכובדת מצטרפת כעת הקנצלרית מרקל, המנהיגה המשפיעה ביותר בתקופתנו.

לצפייה בטקס – לחצו כאן