הטכניון העניק תואר דוקטור לשם כבוד לקנצלרית גרמניה ד"ר אנגלה מרקל

"אני גאה בקבלת תואר הכבוד מהטכניון כמדענית ולא רק כפוליטיקאית", אמרה ד"ר מרקל בטקס שהתקיים אתמול במלון המלך דוד בירושלים ● התואר הוענק לה על תמיכתה בישראל, על מאבקה חסר הפשרות באנטישמיות ועל תמיכתה האיתנה במדע ובהשכלה. נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון: "הקנצלרית מרקל, המשלבת מנהיגות נדירה ואנושיות, חותרת בהתמדה לשיפור חייהם של מיליונים ברחבי העולם"

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון מעניק לקנצלרית מרקל את תואר הכבוד

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון מעניק לקנצלרית מרקל את תואר הכבוד

הטכניון העניק אתמול (א') תואר "דוקטור לשם כבוד" לקנצלרית גרמניה ד"ר אנגלה מרקל. ד"ר מרקל קיבלה את התואר בטקס חגיגי שהתקיים במלון המלך דוד בירושלים על תמיכתה האיתנה והעקבית במדינת ישראל, במדע ובהשכלה בכלל ובקשרי המדע בין גרמניה וישראל בפרט; על מאבקה חסר הפשרות באנטישמיות ובגזענות; ועל היותה מופת לשילוב בין מנהיגות נדירה, תבונה ואנושיות.

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון, שהעניק לקנצלרית מרקל את תואר הכבוד, אמר בטקס כי "הקנצלרית מרקל נתפסת בעיני רבים כמנהיגה הבולטת של זמננו. כמנהיגה החותרת בהתמדה לשיפור חייהם של מיליונים ברחבי העולם, הקנצלרית מרקל מעולם לא היססה להתייצב נוכח האתגרים העולמיים והמקומיים ולהתמודד עם המציאות על מצוקותיה. את כל אלה עשתה תוך הפגנת חמלה ואחריות חברתית."

דוקטור לשם כבוד הוא ההוקרה הגבוהה ביותר שמעניק הטכניון לאישים שהתבלטו בפועלם המדעי יוצא הדופן או בתרומתם לישראל, לעם היהודי ולאנושות. עם מקבלי התואר בעבר נמנים חיים ויצמן (1952), אלברט אינשטיין (1953), נילס בוהר (1958), דוד בן גוריון (1962), יוג'ין ויגנר (1971), מרגרט תאצ'ר (1989) ויצחק רבין (1990). לרשימה המכובדת הצטרפה אתמול הקנצלרית מרקל, המנהיגה המשפיעה ביותר בתקופתנו.

מימין לשמאל: פרופ' אלון וולף, יו"ר הוועד המנהל של הטכניון מר גדעון פרנק, נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון והקנצלרית מרקל.

מימין לשמאל: פרופ' אלון וולף, יו"ר הוועד המנהל של הטכניון מר גדעון פרנק, נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון והקנצלרית מרקל.

"אני גאה על קבלת תואר הכבוד מהטכניון כמדענית ולא רק כפוליטיקאית," אמרה הקנצלרית מרקל, "שכן המדע והטכנולוגיה הם כלים לקידום הכלכלה והחברה. ישראל קמה על סמך חזון שהיה מדעי-טכנולוגי לא פחות משהיה מדיני, וחלק מההתחלות התרחשו בטכניון. הטכניון שימש אבן יסוד בהתפתחות ההייטק ובמה שקרוי כיום 'אומת הסטארטאפ'."

הקנצלרית מרקל אמרה כי "ההובלה של הטכניון ניכרת גם במחקר הקורונה, עם 50 מעבדות שנרתמו למחקרים הקשורים בכך, ולגרמניה יש מה להתקנא בעניין הזה. אנחנו משתאים לנוכח המהירות שבה אוספים בישראל את הנתונים, נתונים המשרתים את העולם כולו ותורמים למאבק בנגיף."

"הטקס היום משקף את ההיסטוריה הגרמנית-יהודית במאות ה-20 וה-21, את השפעתם של המדע והתרבות הגרמניים על הולדתם של הטכניון ושל מדינת ישראל, את השואה ואת הפיוס בדור הנוכחי," אמר נשיא הטכניון פרופ' סיון. "קשה לחשוב על אדם שמסמל את הפיוס הזה, תוך קבלת אחריות על אותן תקופות אפלות, יותר מכלת הפרס הקנצלרית ד"ר אנגלה מרקל. אנו מצדיעים לך על כל מה שהענקת לגרמניה, לישראל ולאנושות. לעולם נהיה אסירי תודה."

בהתייחסות לחינוך נגד האנטישמיות בגרמניה ובאירופה כולה אמרה מרקל כי "חשוב להתחיל בחינוך בנושא הזה בשלב מוקדם. התלמידים בגרמניה יוצאים לסיורים במחנות הריכוז, וברחובות יש סימונים שמנציחים את הבתים שהיו בעבר של יהודים. אני מאמינה שדרך הסיפורים האישיים קל יותר לצעירים להתחבר לנושא. הרבה אנשים פועלים נגד האנטישמיות והאלימות, אבל לצערי עוד יש מה לשפר ואין ספק שצריך לעשות יותר."

תמונה קבוצתית של משלחת הטכניון עם הקנצלרית מרקל

תמונה קבוצתית של משלחת הטכניון עם הקנצלרית מרקל

במעמד החגיגי השתתפו שגרירת גרמניה בישראל ד"ר סוזנה ואזום-ריינר, שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף, יו"ר הוועד המנהל של הטכניון מר גדעון פרנק, חתן פרס נובל פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר, נשיא הטכניון לשעבר פרופ'-מחקר יצחק אפלויג, נשיא הטכניון לשעבר ויו"ר אגודת ידידי הטכניון בישראל פרופ' פרץ לביא, המשנה הבכיר לנשיא הטכניון פרופ' עודד רבינוביץ', סגן נשיא הטכניון לקשרי חוץ ופיתוח משאבים פרופ' אלון וולף, דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון פרופ' מרסל מחלוף וסטודנטיות לתארים מתקדמים – לינה מדלג' (הפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים ע"ש ויטרבי) ואסיל שומר (הפקולטה להנדסה כימית ע"ש וולפסון).

הקנצלרית מרקל, ילידת 1954, היא בעלת תואר דוקטור בכימיה קוונטית מהאקדמיה הגרמנית למדעים בברלין. היא נכנסה לחיים הפוליטיים בשנת 1989 לאחר נפילת חומת ברלין וב-2005 התמנתה לקנצלרית גרמניה, תפקיד שבקרוב תפרוש ממנו אחרי 16 שנות כהונה.

לצפייה בטקס ההענקה: