הטכניון והתעשייה האווירית פיתחו טכנולוגיה ייחודית שתשמש לוויינים במשימות חילוץ, הצלה ואיתור אותות

במסגרת שיתוף הפעולה פותחו מקלט משימה חדשני ומחשב לוויני עבור פרויקט אדליס-סמסון בפרויקט זה ישוגרו שלושה ננו-לוויינים שינועו בחלל בטיסת מבנה אוטונומית.

מקלט המשימה הייחודי ללוויינים זעירים

מקלט המשימה הייחודי ללוויינים זעירים. צילום: שרון צור, דוברות הטכניון

שיתוף פעולה טכנולוגי ומחקרי הדוק בין הטכניון לתעשייה האווירית הוביל לפיתוח מקלט משימה מתקדם וייחודי מסוגו בעולם הלוויינים הזעירים. הפעילות בוצעה במסגרת פרויקט "אדליס-סמסון" של הטכניון, שבמסגרתו ישוגרו בנובמבר הקרוב שלושה ננו-לוויינים לחלל ויפעלו יחד בקונסטלציית לוויינים. המחקר מיועד לסייע בקליטת אותות מכדור הארץ ולחישוב מיקום מדויק למטרות חילוץ והצלה ואיתור אותות מצוקה.

מקלט המשימה, שפותח ונבנה במיוחד עבור פרויקט "אדליס-סמסון" על ידי אלתא מערכות, חטיבה וחברת בת של התעשייה האווירית, כולל מקלט מתקדם המסוגל לזהות ולהקליט אותות המגיעים מן הקרקע ומערכת עיבוד מידע, המתוכננת לאתר את מיקום התשדורת. זוהי מערכת זעירה המתאימה לננו לוויינים, שתאפשר הרחבה משמעותית של טווח היישומים האפשרי של לוויינים אלה.  מערכת זו משתלבת יחד עם שלושת מחשבי המשימה בקונסטלציית הלוויינים שפותחו על ידי מפעל חלל של התעשייה האווירית ומשולבים בננו-הלוויינים.

פרויקט אדליס-סמסון פותח בשנים האחרונות על ידי צוות חוקרים בראשות פרופ' פיני גורפיל, ראש מכון אשר לחקר החלל וחבר סגל בפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון, בתמיכת קרן אדליס וסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה. במסגרת הפרויקט ישוגרו לחלל שלושה ננו-לוויינים שיטוסו בטיסת מבנה אוטונומית, ללא התערבות אנושית. הלוויינים ישמשו לקליטת אותות מכדור הארץ ולחישוב מיקום מקור השידור למטרות חילוץ והצלה, איתור וזיהוי, חישה מרחוק וניטור סביבתי. התוכנה והאלגוריתמים שינהלו את הטיסה פותחו במעבדה למערכות חלל מבוזרות בטכניון.

הדמיית מקלט המשימה

הדמיית מקלט המשימה

"במהלך יותר מחמש שנים עבדנו באופן הדוק עם מהנדסי התעשייה האווירית על פיתוח טכנולוגי מתקדם," אמר פרופ' פיני גורפיל. "זהו מופת של שיתוף פעולה בין האקדמיה לתעשייה, המאפשר שילוב של מחקר בסיסי מתקדם וטכנולוגיה, כך ששני הצדדים זוכים לפתח ולממש מערכת חדשנית. אנו מודים למהנדסי התעשייה האווירית על המקצועיות והמחויבות. המערכת שפותחה מציבה את לווייני 'אדליס-סמסון' של הטכניון בחזית הטכנולוגית העולמית של פיתוח לוויינים זעירים."

מנכ"ל התעשייה האווירית, נמרוד שפר: "מדובר בפיתוח שייקח חלק במחקר מרתק בתחום החלל החדש, אנו רואים חשיבות עליונה בשיתוף הפעולה ההדוק עם הטכניון, כמו גם מוסדות אקדמיים נוספים, בכדי לקדם את המחקר האקדמי ואת הפיתוחים והטכנולוגיות העתידיות אותם אנו יוזמים. המקלט שפותח עבור פרויקט זה, פורץ דרך חדשה בתחום איכון מהחלל של אותות אלקטרומגנטיים המשודרים מהקרקע ומבוסס על הידע ההנדסי והניסיון עשיר השנים בתחום לווינות, לוחמה אלקטרונית, מערכות לפיענוח מודיעין ורשתות תקשורת".

הפעילות התקיימה בשיתוף פעולה הדוק ורב-שנתי בין חוקרי מכון אשר לחקר החלל בטכניון – אבנר קידר, הוביק אגלריאן, אביתר אדלרמן, ד"ר אלכס פריד ופרופ' פיני גורפיל – לבין מהנדסי מפעל המודיעין ומפעל חלל בתעשייה האווירית.

בפרויקט האקדמי "אדליס – סמסון" של הטכניון שותפים גופים רבים, בהם: קרן אדליס, קרן גולדשטיין, סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, רפאל, התעשייה האווירית ועוד.