התרעה לחיים

סטודנטים בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון פיתחו מערכת זולה ופשוטה למניעת שכחת ילדים ברכב

מפתחי המערכת הסטודנטים אדם ברחק (מימין) ואסף יצחק

מפתחי המערכת הסטודנטים אדם ברחק (מימין) ואסף יצחק

לכבוד הקיץ שהחל באופן רשמי ביום שישי האחרון (21 ביוני) פותחה בטכניון מערכת מתקדמת למניעת שכחת ילדים ברכב. את המערכת, המבוססת על טכנולוגיה של  למידה חישובית, פיתחו הסטודנטים אדם ברחק ואסף יצחק מהפקולטה להנדסת חשמל ע"ש ויטרבי. ייחודה של המערכת הוא בשילוב של כמה יתרונות שקשה למצוא במערכות קיימות: נוחות שימוש, פשטות התקנה, אמינות גבוהה ומחיר נמוך.

שכחת ילדים ברכב, שאת תוצאותיה הטרגיות כולנו מכירים, היא טעות אנוש שמעסיקה כבר שנים חוקרים ומהנדסים המבקשים לספק לה פתרון טכנולוגי. עם זאת, הפתרונות השונים שהוצעו עד היום, לדוגמה ניטור רציף של המשקל המונח על מושב הרכב, אינם מספקים. "שאלנו את עצמנו," מספר ברחק, "כיצד יתכן שעד היום לא הוצע שום פתרון טכנולוגי אפקטיבי לבעיה הפשוטה הזאת, והגענו למסקנה שצריך לשנות כיוון וללכת על קונספט חדש: חיישן תרמי מתקדם וזול, המעביר את הנתונים למערכת לומדת המנתחת אותם ומקבלת החלטות מהירות ונכונות."

ואכן, המערכת שפיתחו השניים בהנחייתם של איל טייטלר ודותן שמבי מבוססת על חיישן תרמי, פשוט וזול יחסית, המותקן מול כיסא התינוק שבמושב האחורי. החיישן התרמי מייצר תמונה של הילד ומעביר את הנתונים למחשב זעיר וזול(Raspberry Pi) , המעבד את המידע באלגוריתם של בינה מלאכותית ומעביר התראה. זאת תוך שקלול של משתנים נוספים, שנועדו למנוע התראות שווא.

המערכת מפעילה רצף התרעות במעגל שהולך ומתרחב,  בהתאם לזמן שחלף ולטמפרטורה השוררת ברכב: הדלקה של נורת חיווי ואחריה צפצוף אזהרה ובמידת הצורך שליחה של מסרונים במעגל הודעות הולך ומתרחב. מעגל זה כולל גורמי הצלה שבכוחם להשתלט על הרכב מרחוק ולפתוח דלתות וחלונות.

המערכת, כאמור, קלה להתקנה – פשוט מניחים את החיישן על גב המושב הקדמי עם הפנים אחורה, ומחברים אותו לשקע המצת – וקלה להעברה ממכונית למכונית. המערכת מנטרת את כל המושב האחורי ואינה מצריכה כיסא בטיחות מיוחד. בנוסף, היא זולה יחסית וכמעט אינה יוצרת התראות שווא. מבחינת הסטודנטים, התגמול העיקרי על מאמץ הפיתוח הוא ההערכה שהמערכת תצמצם באופן דרסטי את התופעה המסוכנת של שכחת ילדים ברכב.

המערכת המותקנת ברכב

המערכת המותקנת ברכב

המערכת מותקנת ברכב מול כיסא הילד

המערכת מותקנת ברכב מול כיסא הילד