עשרות רובוטים ו-12,000 תלמידים בתחרות הרובוטיקה FIRST ישראל

בתחרות הרובוטיקה FIRST  ישראל זכו קבוצות ממודיעין, מאבן יהודה ומהוד השרון

שלוש הקבוצות ושתי קבוצות מירוחם ומיפיע יטוסו לאליפות העולם ברובוטיקה שתתקיים בדטרויט

 

בתחרות הרובוטיקה הגדולה בארץ, FIRST ישראל, זכו בשבוע שעבר שלוש קבוצות תלמידים: קבוצת תיכון "הדרים" מהוד השרון, "טריגון" ממודיעין ו"פאלקון" מבית הספר האמריקאי באבן יהודה. קבוצת Yteam מירוחם קיבלה ציון לשבח וזכתה בפרס היו"ר. בפרס הקבוצה החדשה המצטיינת זכתה הקבוצה מיפיע. חמש הקבוצות יטוסו בסוף החודש לאליפות הרובוטיקה העולמית שתתקיים בעיר דטרויט בארה"ב. בנוסף לפרסים, שישה תלמידים מצטיינים קיבלו במסגרת האירוע מלגות לימודים מהטכניון.

התחרות התקיימה בתל אביב בשבוע שעבר בסימן "היעד: החלל העמוק". במסגרת התחרות התבקשו התלמידים לבנות רובוטים שיאספו כדורים ויעמיסו אותם לחללית תוך התגברות על אתגרים טכניים מורכבים. בניית הרובוטים בוצעה בשישה שבועות אינטנסיביים של תכנון, שרטוט, בנייה ותכנות. בשלושת ימי התחרות התחרו בהיכל מנורה מבטחים בתל אביב עשרות קבוצות FIRST מבתי ספר תיכוניים מכל הארץ.

FIRST  הוא ארגון בינלאומי ללא מטרת רווח שנוסד בשנת 1989 בארה"ב על ידי ממציא הסגוויי דין קיימן (Dean Kamen) , יזם וחסיד בלתי נלאה של מדע וטכנולוגיה המחזיק ביותר מ-440 פטנטים בארה"ב ובארצות אחרות. יו"ר הארגון העולמי הוא נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא. הארגון נוסד במטרה להעניק השראה לצעירים, לפתח בהם מוטיבציה וסקרנות ולעודד אותם לערכים, להנדסה, למדע ולטכנולוגיה. FIRST הוא קיצור של For Inspiration and Recognition of Science and Technology  ובעברית: "למען השראה והכרה במדע ובטכנולוגיה".

FIRST2019

ארגון FIRST ישראל נוסד לפני 15 שנה על ידי מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף במיל' אביהו בן-נון, בשיתוף עם הטכניון. בן-נון, המשמש יו"ר FIRST ישראל, סיפר כי ב-2005 נפגש עם דין קיימן וקיבל הצעה לפתוח את FIRST בישראל. הוא דיבר עם ידידו בני קדר והם החליטו מיד ללכת על זה. "עוד לא הבנו כמה עבודה זה דורש," אומר קדר, "אבל אני שמח שלא הבנו כי אולי היינו מוותרים על זה. וידענו שהשותף הטבעי הוא הטכניון. מאז גדלה התוכנית במהירות, והיעד שלנו הוא 20 אלף תלמידים בשנת 2020."

פרופ' אמריטוס מנחם כפתורי מהפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון הביא את הפרויקט לטכניון בעזרת אייל הרשקו, שגויס למטרה זאת במקביל להבאתו על ידי אביהו בן-נון בעזרת תרומה של Josh Weston. שתי הקבוצות התאחדו לשיתוף פעולה פורה. פרופ' כפתורי מסביר כי "יש כאן נכס חשוב מאוד למדינת ישראל, והניצחון כמובן אינו הדבר החשוב ביותר. אנחנו מחנכים כאן לעבודה בקבוצות, לשיתוף פעולה, לחשיבה יצירתית – הכל מתוך תפיסה של coopertition, כלומר תחרות מתוך שיתוף."

 

פרופ' אלון וולף מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, המוביל את התחרות מטעם הטכניון, אמר כי "התפיסה שלנו היא שכולם חייבים לעזור לאחרים – התחרות בנויה כך שמי שהתחרה בך כרגע יהיה השותף שלך בסבב הבא, ולהיפך. התחרות בנויה על 1,500 מתנדבים ורק 8 עובדים בשכר. תוך שישה שבועות מגיעות כל הקבוצות ליצירת מתקן שעומד במשימות מורכבות מאוד. זה תהליך שמעורבים בו כ-12,000 תלמידים ביותר מ-200 רשויות מכל הקשת החברתית והגיאוגרפית."

שירה ליניק, תלמידת י"ב בתיכון הכפר הירוק, סיפרה שפרויקט FIRST נכנס חזק מאוד בכמה רשויות, ו"במקומות מסוימים זה פשוט כמו הצופים – המון ילדים הולכים לזה כי זה כיף ומעניין ופותח אופקים חדשים. בדימונה, לדוגמה, יש כבר יותר מ-100 קבוצות." לדבריה, "אצלנו בכפר הירוק הפרויקט קידם מאוד את התחום הטכנולוגי, וכיום לומדים כ-250 תלמידים את התחומים הטכנולוגיים. לסדנת הרובוטיקה שלנו אנחנו קוראים 'הבונקר' ועבורנו זה בית שבו אנחנו נמצאים לפעמים עד חצות בתקופת ההכנה לתחרות."

התלמידים בקבוצת Yteam ירוחם, לדוגמה, מפעילים עשרות קבוצות FIRST בעיר ירוחם ובפזורה הבדואית ועוסקים בהתאמת בימבות לילדים בעלי מוגבלויות, בפיתוח אפליקציית ניקיון יישובית ובבניית רכב רובוטי לסימולציות מאדים במכתש.

כיום מתנדבים בפרויקט מבוגרים רבים שהכירו את הפרויקט כילדים – הם המשיכו כנערים, התנדבו בחופשותיהם מהצבא וכיום באים לסייע ולשפוט בתחרויות. לבוגרי התוכנית יש סיפורים רבים על ילדים ביישנים שהתחרות הכניסה בהם ביטחון והם מסוגלים כיום להציג את הפרויקטים שלהם. דן ותמי בליברג מהיישוב הקהילתי רקפת מגיעים בכל שנה לתחרות מאז שבתם גל הייתה תלמידת תיכון. כיום גל מתנדבת בפרויקט, אחותה הצעירה מתחרה כאן וההורים מתנדבים כמנטורים וכשופטים. "נשאבנו לתוכנית בלי להבין שאין כאן נקודת יציאה. מי שמתחיל כאן לא יכול לעזוב," אומרת תמי.

 

 

 

קרדיט: באדיבות אוריאן לייטרסדורף