כנס TIME 2018: העידן הבא בהדפסת תלת-ממד

בכנס, שאורגן על ידי הטכניון ואוניברסיטת יאנגסטאון סטייט אוהיו, השתתפו כ-250 מומחים מהארץ ומחו"ל. מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון: "2017 הייתה שנת שיא להייטק הישראלי, עם 600 חברות הזנק חדשות ואקזיטים ב-24 מיליארד דולר"

 יו"ר הכנס, פרופ'-מחקר דן שכטמן

יו"ר הכנס, פרופ'-מחקר דן שכטמן. קרדיט צילום: עדי הפקות יקנעם

הטכניון ואוניברסיטת יאנגסטאון סטייט אוהיו (YSU) קיימו לאחרונה בחיפה את הכנס הבינלאומי TIME 2018. בכנס השתתפו כ-250 איש, 80 מהם מומחים מובילים מחו"ל בנושא תיעוש טכנולוגיות מתכת חדשות. יו"ר הכנס, פרופ'-מחקר דן שכטמן מהפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון, הציג את תגלית הגבישים הקוואזי-מחזוריים שזיכתה אותו בפרס נובל בכימיה לשנת 2011.

הכנס אורגן על ידי פרופ' ברט קונר, מנהל תעשיות מתקדמות ושיתופי פעולה ב- YSU, והמהנדס שי אסל ממכון ממתכות הישראלי בטכניון. לדברי מנהל מכון המתכות בטכניון חיים רוזנזון, "הכנס הוא אבן דרך בשיתוף הפעולה בין הטכניון ל-YSU ובחיבור בין אקדמיה ותעשייה בארץ ובעולם. מכון המתכות הישראלי בטכניון פועל להבאתה של חדשנות טכנולוגית לרצפת הייצור, אבל חינוך והטמעה של טכנולוגיות חדשניות בתעשייה הם אתגר מסובך. הדפסת תלת-ממד היא תחום הולך ומתפתח וחשוב להתייחס אליו כבר בבתי הספר ובוודאי באקדמיה, תוך הטמעה של היכולות החדשות שהתחום הזה מביא איתו."

מנהל מכון המתכות בטכניון חיים רוזנזון

מנהל מכון המתכות בטכניון חיים רוזנזון. קרדיט צילום: עדי הפקות יקנעם

נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא סיפר בכנס על מנחם אוסישקין, ממנהיגי הציונות, שאמר עם פתיחת הלימודים בטכניון ב-1924: "מחקר יישומי ומדע בסיסי הם שני הצדדים של אותו מטבע." נשיא הטכניון אמר כי "התפיסה הזאת הפכה לחלק מהדי-אן איי של הטכניון. הישגיו של הטכניון, ובהם שלושה חתני פרס נובל, מוכיחים כי אנחנו יודעים לעשות מדע בסיסי מצוין."

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון אמר כי כבר הרצל הבין כי הטכנולוגיה היא שתעצב את החברה והוסיף כי "עלינו להבין שעתידה של ישראל תלוי במדע, במחקר ובטכנולוגיה. 2017 הייתה שנת שיא להייטק הישראלי, עם 600 חברות הזנק חדשות ואקזיטים ב-24 מיליארד דולר – כולל עסקת הענק של מובילאיי. הבעיה שלנו היא שהחדשנות והפריון בהייטק אינם מחלחלים לתעשייה היצרנית כולה. לכן עלינו לקחת יותר סיכונים מחושבים ולהשקיע יותר במו"פ ובהידוק הקשר בין תעשייה, הון פרטי, ממשלה ואקדמיה."

בפאנל שנערך במסגרת הכנס השתתפו רוב גורהם (America Makes), מנהל מכון המתכות בטכניון חיים רוזנזון, בוגר הטכניון פרופ' גדעון לוי (TTA), פרופ' ברט קונור (YSU) והמנחה פרופ' הנינג זיידלר (גרמניה).

השתלת עצמות מודפסות

מכון המתכות הישראלי הוקם בטכניון בשנת 1963 כדי לגשר בין התעשייה לאקדמיה בכלל

נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא

נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא. קרדיט צילום: עדי הפקות יקנעם

ולטכניון בפרט. לפני כארבע שנים הוקם במכון מרכז לקידום ופיתוח של טכנולוגיות הייצור בתלת-ממד, במסגרתו הודפסו לאחרונה שלוש עצמות לכלבים שאיבדו חלקים מרגליהם בעקבות גידול סרטני. השתלים יוצרו במכון המתכות בטכניון והושתלו בשלושה כלבים ברוסיה. את ייצור השתלים בטכניון מובילים ראש היישומים הרפואיים בתלת-ממד ד”ר ז’אן רמון, ראש התחום לבנייה בתלת-ממד במרכז המתכות ד”ר ולדימיר פופוב, המהנדס החוקר גרי מולר והמהנדס יבגני סטרוקין. כיום עובדים חוקרי המכון על הדפסה של שתלים לאנשים שאיבדו את עצמות הלסת.

הנרי צימרמן, יו"ר טרלידור ויו"ר מרחב צפון של התאחדות התעשיינים בישראל

הנרי צימרמן, יו"ר טרלידור ויו"ר מרחב צפון של התאחדות התעשיינים בישראל. קרדיט צילום: עדי הפקות יקנעם

הקהל בכנס

הקהל בכנס. קרדיט צילום: עדי הפקות יקנעם