סגירת מעגל

פרופ’ דניאל ויס השתתף בטקס לכבוד הקונסול הסיני שהציל את הוריו במלחמת העולם השנייה.

פרופ’ דניאל ויס (משמאל) עם נשיא טייוואן מה יינג-ג’ו

פרופ’ דניאל ויס (משמאל) עם נשיא טייוואן מה יינג-ג’ו

כתבה לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה המצוין היום ברחבי העולם.

פרופסור-מחקר דניאל ויס, ראש התכנית למערכות אוטונומיות בטכניון, השתתף לאחרונה בטקס לכבודו של “שינדלר הסיני”, שהציל את הוריו ואלפי יהודים נוספים מזרועות השלטון הנאצי באוסטריה.
“שינדלר הסיני”, ובשמו המלא ד”ר הו פנג שאן, גדל במשפחה ענייה והתייתם מאביו בילדותו, אך הודות לתבונתו ולחריצותו סיים את התיכון בהצטיינות ואחרי דוקטורט באוניברסיטת מינכן פתח בקריירה דיפלומטית. בשנת 1938 מונה לקונסול הראשי של סין בווינה, תפקיד שבמסגרתו הנפיק בחשאי אלפי ויזות סיניות ליהודי וינה שביקשו להימלט מאוסטריה. היענותו של הו לבקשותיהם של יהודי אוסטריה, גם אלה שניגשו אליו ברחוב או תחבו את הבקשה-לאשרה דרך חלון מכוניתו, עמדה בניגוד לעמדתם של שאר הקונסולים הזרים בווינה וכמובן בניגוד להנחיותיו של הבוס שלו, השגריר הסיני בברלין. הוא הגדיל לעשות כשהנפיק ויזות גם לאנשים שכלל לא התכוונו להגיע לסין וזאת משום שידע שהוויזה – כל ויזה זרה – היא כרטיס המילוט של יהודים אלה מאוסטריה.
בשנת 2000, שלוש שנים לאחר מותו, הוענק לו תואר “חסיד אומות העולם” מטעם “יד ושם” על הצלתם של אלפי יהודים. כעת החליטה ממשלת טייוואן להכיר בגדולתו.
ד”ר הוגו ויס, אביו של פרופ’ דניאל ויס, הוא כאמור אחד האנשים שניצלו על ידי ד”ר הו. עם השתלטות הנאצים על אוסטריה נעצר ד”ר הוגו ויס ונשלח למחנה בוכנוולד, שם שהה במשך כ-13 חדשים. משפחת ויס פנתה לקונסול ד”ר הו, שהנפיק ויזה להוגו ולאשתו לעתיד, אמו של פרופ’ ויס. בני הזוג ויס התיישבו בגווילין שבדרום סין, שם ניהל ד”ר ויס את בית החולים ושם נולד בנם דניאל.
פרופ’ דניאל ויס השלים את שלושת תאריו בפקולטה להנדסת אווירונוטיקה וחלל בטכניון והצטרף לפקולטה כחבר סגל בשנת 1973. הוא מילא תפקידים רבים בפקולטה ובהנהלת הטכניון, נבחר כחבר באקדמיה הלאומית האמריקאית להנדסה ובאקדמיה הישראלית למדעים, ושימש כמדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה – תקופה שבה מילא תפקיד מרכזי בחתימת הסכמי שיתוף הפעולה בין ישראל וטייוואן.
במרוצת השנים עסק פרופ’ ויס במגוון רחב של תחומי מחקר ובהם אווירונוטיקה, מדעי הים ומדעי החלל. בשנים האחרונות עוסק פרופ’ ויס בתחומים שונים ובהם אנליזה של נדידת עופות, תעופת חרקים וניתוח אנרגטי של מטוסים ללא טייס. הוא עומד בראש התכנית למערכות אוטונומיות ורובוטיקה בטכניון, תכנית רב תחומית המאגדת בתוכה כ-60 חברי סגל משמונה יחידות אקדמיות ועוסקת בכלים לא מאוישים באוויר, בחלל, בים וביבשה. לאחרונה קיבל פרופ’ ויס את פרס ראש מפא”ת במשרד הביטחון.

הוויזה של ויס האב עם חתימת הקונסול הו

הוויזה של ויס האב עם חתימת הקונסול הו