תנ"ך הננו שיוצר בטכניון יוצג במוזיאון הלאומי בארה"ב

מימין לשמאל : פרופסור פרץ לביא נשיא הטכניון, ננסי גווין, מנהלת הספריות בסמית'וניאן ודייוויד סקורטון העומד בראש מוסד הסמית'וניאן

מימין לשמאל : פרופסור פרץ לביא נשיא הטכניון, ננסי גווין, מנהלת הספריות בסמית'וניאן ודייוויד סקורטון העומד בראש מוסד הסמית'וניאן

דגם של תנ"ך הננו שפותח בטכניון יוצג בספריית דיבנר להיסטוריה של המדע והטכנולוגיה, במוזיאון הלאומי להיסטוריה אמריקאית בוושינגטון. המוזיאון שייך למוסד הסמית'סוניאן (Smithsonian Institution) המאגד בתוכו תשעה עשר מוזיאונים ושבעה מכוני מחקר, ומציג לקהל הרחב כ-137 מיליון אוצרות אמנות ומוצגים, מרביתם בוושינגטון שבארצות הברית. מדי שנה מבקרים כ-30 מיליון איש במוזיאונים של המוסד.
פרופסור דייוויד סקורטון, העומד בראש המוסד, קיבל את תנ"ך הננו מנשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא. "תנ"ך הננו מבטא שילוב מופלא של היסטוריה, תרבות ומדע מתקדם, עובדה ההופכת אותו למוצג הולם בספריית דינבר," אמר פרופסור לביא.
"הַעֲשָׁרָתָם של אוצרות הספרייה במתנה מופלאה זו מרגשת אותנו מאוד. זהו זיווג בין אחד הטקסטים העתיקים והחשובים בעולם לטכנולוגיות החדשות ביותר של המאה ה-21," אמרה ננסי גווין, מנהלת הספריות בסמית'וניאן. "לאור העובדה שאחד הערכים המרכזיים שלנו הוא שיתוף הציבור באוספים שלנו, ראוי מאוד שהעותק היחיד של תנ"ך הננו בארה"ב יימצא כאן, כחלק מהאוספים הלאומיים."
תנ"ך הננו הוא שבב סיליקון מצופה בשכבת זהב דקיקה בעובי 20 ננו מטר ובשטח חצי מילימטר רבוע (כשטחו של גרגיר סוכר), שעליו נחרתו 1.2 מיליון האותיות של ספר התנ"ך באמצעות אלומת יונים ממוקדת. קריאת הטקסט אפשרית רק באמצעות מיקרוסקופ המאפשר הגדלה של פי עשרת אלפים. החידוש הטכנולוגי הזה, המדגים את חכמת המזעור, נוצר במעבדות הטכניון בשיטה המזכירה חקיקה באבן. את הרעיון למזעור התנ"ך הגו פרופסור אורי סיון וד"ר אוהד זוהר מהמכון לננוטכנולוגיה ע"ש ראסל ברי בטכניון, כחלק מתכנית חינוכית שפותחה במכון במטרה להגביר את התעניינותם של צעירים במדעי הננו ובננוטכנולוגיה. ייצור השבב ופיתוח התוכנה המאפשרת לחרות עליו בוצעו על ידי מהנדסי מרכז זיסאפל לננו אלקטרוניקה בטכניון.
תנ"ך הננו – התנ"ך השלם הקטן בעולם – הומצא כאמור בטכניון ועד היום יוצרו רק דגמים ספורים ממנו. אחד מהם מוצג בימים אלה לקהל הרחב בהיכל הספר במוזיאון ישראל, ירושלים. זו הפעם הראשונה שדגם כזה יוצג בארה"ב.

נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא (משמאל) ופרופסור דייוויד סקורטון עם התנ"ך ננו

נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא (משמאל) ופרופסור דייוויד סקורטון עם התנ"ך ננו