טכנוראש 2014: בכוח המברגה

הסטודנטים הזוכים בתחרות במקומות הראשונים.

הסטודנטים הזוכים בתחרות במקומות הראשונים.

ישי צימרמן וחתנו רונן אצילי הם הזוכים בתחרות "טכנוראש 2014". המתקן שלהם, שהונע בכוחה של מברגה, עלה לגובה במהירות וזיכה אותם במקום הראשון ובפרס של 10,000 שקלים.

מתחרי ה"טכנוראש" נדרשו השנה לבנות מתקן שיטפס לגובה של 25 מטרים על גבי חבל כמעט אנכי, ולאחר מכן יגלוש מגובה זה תוך הרמת "מעלית חלל" התלויה בקצה השני של החבל. על המתחרים נאסר להשתמש במקור אנרגיה הכולל בעירה או להבה פתוחה כלשהי.

זו הפעם השלישית שצימרמן משתתף בתחרות, והפעם השנייה שאצילי משתתף בה. "הנכדה שלי גלשה באינטרנט ופתאום ראתה פרסום על התחרות," סיפר צימרמן בן השמונים, מנהל המסגריה בקיבוץ עין חרוד, "ובהכירה אותי ואת הרוח הספורטיבית שלי היא הציעה לי להשתתף."

"את הרעיון של מנוע-מבוסס-מברגה לקחנו מהעולם של ייצור צינור פלסטיק באמצעות משיכה, כשהחומר יוצא מהאקסטרודר. במילים פשוטות יותר, זה רעיון שבא מעולם הפלסטיקה שבו אני עובד."

ומה תעשו עם הכסף? "נממן את הוצאות התחרות הנוכחית, ובמה שנשאר נממן את ההוצאות על התחרות בשנה הבאה."

התחרות מתקיימת לזכרו של ניב-יה דורבן ז"ל, בוגר הטכניון וסטודנט מצטיין, וממומנת על ידי ד"ר רוברט שילמן ("ד"ר בוב" בפי כל), שהשתלם בטכניון.

המהנדס יורי ארטסוטאנוב, מפתח רעיון "מעלית החלל", היה אורח הכבוד ואחד השופטים בתחרות. את הרעיון, שפיתח בעקבות המדען קונסטנטין ציאולקובסקי, הוא פרסם בסוף שנות החמישים. לתחרות ה"טכנוראש" הוא הגיע במימון בעזרת משרד דיקן הסטודנטים ומכון אשר לחקר החלל והקרן שייסדו בני משפחת נורמן והלן אשר משיקגו. זהו ביקורו הראשון בישראל. "התחרות היתה מהנה ומשעשעת מאוד," הוא אמר.

בתמונה בעמוד הבית: ישי צימרמן ורונן אצילי עם מעלית החלל שבנו, שזכתה במקום הראשון בתחרות הטכנוראש.