תחום עיבוד התמונה פותח דלת ליישומים רבים ולעולמות חדשים

פרופ' גילרמו ספירו

פרופ' גילרמו ספירו

פרופ' גילרמו ספירו, מומחה עולמי בעיבוד תמונה, יהיה המרצה המרכזי בכנס של המרכז להנדסת מחשבים בטכניון שיתקיים בשבוע הבא: "תחום עיבוד התמונה פותח דלת ליישומים רבים ולעולמות חדשים – כמו כלים חישוביים לאבחון מוקדם של הפרעות פסיכיאטריות"

"יתכן שבעתיד נוכל לספק כלים חישוביים לאבחון מוקדם של הפרעות פסיכיאטריות", אומר פרופסור גילרמו ספירו, מאוניברסיטת דיוק בארה"ב, שיהיה המרצה המרכזי בכנס הבינלאומי הרביעי של המרכז להנדסת מחשבים בטכניון ((TCE. על שמו של פרופסור ספירו, מומחה עולמי בעיבוד תמונה, רשומות פריצות דרך טכנולוגיות רבות בתחום של עיבוד וידאו ובהן שיטה לדחיסת תמונות, ששימשה להאצת מהירות שידורן של תמונות מהמאדים לכדור הארץ ופיתוח חיסונים חדשים על סמך צילומי הדמיה של וירוס.

"עם הפסיכיאטרים הלן אגר וגרי דוסון אני עובד על פיתוח כלים חישוביים לאבחון מוקדם של הפרעות פסיכיאטריות באמצעות ניתוח תמונות וידאו", אומר פרופסור ספירו. "איבחון וסיוע בתחום הנפשי הם כיום זכויות יתר השמורות למעטים, והרעיון שלנו הוא לפתח שיטות סריקה מהירות ופשוטות לביצוע שאפשר להפעיל בבית, בבתי הספר ובמרפאות ילדים ולספק לכלל האוכלוסייה גישה לאבחון. בדיקות נפש אמורות להיות סטנדרט, כמו בדיקות שמיעה כיום. אחת המטרות העיקריות שלנו היא לספק, בהסכמת המבוגרים האחראים, כלים למיפוי מוקדם מאוד של בריאות נפשית, כך שבמקרה הצורך תוכל המערכת להמליץ לשלוח את הילד למומחה – ממש כמו בדיקות שמיעה בבית הספר, שעל בסיסן שולחים ילדים מסוימים למומחה. אנחנו רוצים שבריאות הנפש תטופל באותה רמה. בארה"ב, לדוגמה, פחות מחמישית מהילדים עוברים אבחון נפשי הולם, ובמקרים של אוטיזם או חרדה האבחון מתקיים באיחור של שלוש-ארבע שנים יחסית לאבחון שאנחנו מציעים. אסור שהאבחון המוקדם יוגבל לילדים עשירים בלבד. אנחנו רוצים לשלב את הטכנולוגיה שאנחנו מפתחים במכשירים פשוטים לשימוש".

פרופסור ספירו, יליד אורוגוואי, הגיע לישראל בסוף שנות השמונים כמתנדב בקיבוץ,
וב-1989 התקבל ללימודים בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון. "רציתי לעשות את התואר הראשון שלי במוסד מעולה, והטכניון היה כמובן בחירה מתבקשת," הוא אומר. "נהניתי כל כך מלימודי התואר הראשון, שההמשך לתארים גבוהים בטכניון היה טבעי. עבדנו קשה מאוד, הרבה יותר ממה שראיתי לאחר מכן בכל אוניברסיטה אחרת, אבל זה היה כיף. הטכניון עיצב את חיי ואת הקריירה שלי, ובכל ביקור שלי בטכניון אני מרגיש שחזרתי הביתה. את החברים הכי טובים שלי הכרתי בטכניון, וגם את אשתי, כך שזו היתה עיסקת חבילה מושלמת".

"ההתפתחויות בעיבוד וידאו ותמונה סוללות דרך ליישומים רבים," מוסיף פרופסור ספירו. "אני אוהב את המחקר הבין תחומי ואת העבודה עם אנשים. התמזל מזלי ואני משתף פעולה עם קולגות וסטודנטים מעולים שמסייעים לי להיכנס לתחומים חדשים. לדוגמה, בפיתוח הטכנולוגיה למציאת חיסונים חדשים על סמך הדמייה של קווי המתאר החיצוניים של הווירוס אני עובד עם החוקר סרירם סברמניאם ממכון הבריאות האמריקאי (NIH). הרעיון הוא להשתמש במידע שמתקבל  מבדיקות CT  ובאמצעות טכניקות עיבוד תמונה מתקדמות שפיתחנו נביא לשיחזור תלת-ממדי של צורת ה-Env – חלבון שנמצא בקרום של וירוס HIV  (יש לנו תוצאות גם בהקשר של וירוס שפעת). לשם כך נדרשת הבנה של המכניזם של מעבר הווירוס בין התאים."

"ההחלטה הטובה ביותר בקריירה האקדמית שלי היתה הבחירה בפרופסור דוד מלאך מהטכניון כמנחה לתואר השני, ובפרופסור אלן טננבאום מהטכניון כמנחה לתואר השלישי." הוא אומר, "דוד ואלן היו לא רק המנחים הטובים ביותר שאפשר לבקש, אלא בני אדם נפלאים. הם הפכו אותי למה שאני כיום. למדתי מהם לא רק מדע, אבל גם כיצד לגשת למחקר, כיצד לשתף פעולה, איך להנחות, ובעצם כל מרכיב שנחוץ להצלחתו של אדם כחוקר וכבן אנוש. אנחנו עדיין שומרים על קשר טוב והדוק. כמו כן, בדוקטורט שלי שיתפתי פעולהעם פרופסור אלפרד ברוקשטיין, מהפקולטה למדעי המחשב בטכניון, ואני לא יכול לחשוב על השלמה טובה ממנו לדוד ולאלן. שלושתם העניקו לי את ההנאה שבלמידה. אני מאחל לעצמי להשפיע על הסטודנטים שלי כפי שהם השפיעו עלי."

כנס TCE יתקיים בטכניון בתאריכים 26-27 במאי וישתתפו בו החוקרים המובילים בעולם בלמידה חישובית ((Machine Learning ובראייה ממוחשבת. עם המשתתפים נמנים פרופסור ריצ'ארד ברניוק מאוניברסיטת רייס, פרופסור רונלד קויפמן, מאוניברסיטת ייל, פרופסור פֵּיימן מילנפר מאוניברסיטת סנטה קרוז קליפורניה, פרופסור יואכים וויקרט מאוניברסיטת SAARLAND בגרמניה, פרופסור גיא גלבוע, פרופסור נתן סרברו ופרופסור רונן טלמון מהטכניון, פרופסור מיכל אירני ממכון ויצמן ופרופסור אמנון שעשוע מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

לתוכנית הכנס :http://tinyurl.com/tceprog