הטכניון מצדיע למורי המדעים

Datskovsky Vladimir

Datskovsky Vladimir

"המורה שלי – מורה לחיים" – בטקס מיוחד שייערך בטכניון יוענקו עשרה פרסים למורי מדעים מצטיינים בבתי ספר תיכוניים, אשר נבחרו על ידי סטודנטים בטכניון

אות הוקרה חדש למורים למדעים ולטכנולוגיה יוענק השנה לראשונה בטכניון. האות המיוחד יוענק לעשרה מורים ומורות מכל רחבי הארץ, שזכו בתחרות "המורה שלי – מורה לחיים". במסגרת התחרות המליצו סטודנטים מהטכניון על מוריהם למדעים מהתיכון, שהתוו את דרכם ושבזכותם בחרו ללמוד בטכניון.

ד"ר ולדימיר דצקובסקי, יקבל פרס הצטיינות מיוחד. ד"ר דצקובסקי הוא מורה לפיזיקה בבית הספר שבח מופת בתל אביב, ונכנס לתחרות בהמלצתה של לודמילה דומניקוב, עתודאית בפקולטה להנדסת אווירונוטיקה וחלל בטכניון. לודמילה כתבה כי "בזכותו הלכתי להתנדב במרכז לאסטרונומיה בכיתה י"ב, ועכשיו אני חונכת תלמידים צעירים בפיזיקה. היחס המיוחד של ולדימיר אלי ולתלמידים נוספים שינה את תפישת החיים שלי. הוא היה נקודת אור בשבילי ותמיד אזכור אותו לטובה. אני אסירת תודה שהוא גרם לי להתעניין בצורה עמוקה במדעים ובחיים עצמם." את הפרס יעניק לד"ר דצקובסקי נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא.

את התחרות יזמו המחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון ואגודת הסטודנטים של הטכניון. במייל שנשלח לפני כמה חודשים לכל הסטודנטים, הם התבקשו להמליץ ולספר על מורים למדעים שהשפיעו עליהם ובזכותם בחרו ללמוד מדעים והנדסה. לתחרות התקבלו 250 סיפורים מרגשים, מעצימים ומרתקים של סטודנטים על מורים שלא ויתרו ורק העניקו ידע, מסוגלות, מצוינות ואהבה למקצוע.

המלצות הסטודנטים נדונו בוועדה מיוחדת, שכללה את דיקן לימודי הסמכה פרופסור יכין כהן, ראש המחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה פרופסור אורית חזן, ראש מדור רישום וקבלה אפרת נתיב רונן, והסטודנטים לרה בבורין, מארק בובריצקי, שרון תמיר ומור פרייברון-ישרים. בתהליך זה נבחרו עשרה מורים מצטיינים לפיזיקה, כימיה, מדעי המחשב ומתמטיקה מכל רחבי הארץ:

ד"ר ולדימיר דצקובסקי, מורה לפיזיקה מבית ספר שבח מופת – תל אביב

חוה גל, מורה לכימיה מהתיכון ע"ש הרצוג – כפר סבא

יגאל אורגד, מורה לכימיה מכפר הנוער מאיר שפייה

ולדימיר ליפשיץ, מורה לפיזיקה מבית הספר אורט חצור הגלילית

אלה מרקמן, מורה למתמטיקה מבית הספר למדעים על"ה – הרצליה

חיים מוסט, מורה לפיזיקה מתיכון למדעים – לוד

זינה שקולניק, מורה לפיזיקה מבית הספר טשרניחובסקי – נתניה

מוטי רוסו – מורה למדעי המחשב מבית הספר מקווה ישראל

אסראא חג' יחיא, מורה לכימיה מבית הספר הרב תחומי עמל 1 – טייבה

סמיר חמודה, מורה לכימיה מבית הספר גרנאטה – כפר כנא

 אריאל הלר, סטודנט להנדסת מכונות, המליץ על המורה שלו לפיזיקה מתיכון טשרניחובסקי בנתניה, זינה שקולניק. "היא נתנה את כל כולה ללימודי הפיזיקה ועוררה בקרב התלמידים עניין בדרכים יצירתיות מאוד," הוא מספר, "החל בטיול של כל מגמת הפיזיקה ללונה פארק בתל אביב, כשהיא מסבירה לנו על העקרונות המכניים והפיסיקליים שפועלים במתקנים השונים, ועד למתן אפשרות לכל תלמיד לחקור וללמוד באופן אישי את אחד מתחומי המקצוע וללמד את חבריו לכיתה."

עאדן עזאם, סטודנטית להנדסה כימית, המליצה על המורה שלה לכימיה, אסראא חג' יחיא מבית הספר הרב תחומי עמל 1 – טייבה. "אני רואה בה מודל לחיקוי ולא רק 'מורה לחיים'," סיפרה עאדן. "היא דוגמה מוצלחת ומיוחדת לאישה שהצליחה לשלב בין השכלה גבוהה ואימהות. היא העדיפה ללמד בתיכון למרות שיכלה ללמד במוסד להשכלה גבוהה. לאסראא היתה השפעה רבה עלי ועל צורת החשיבה שלי."

רועי פוני, סטודנט להנדסת חשמל, המליץ על ולדימיר ליפשיץ, המורה שלו לפיזיקה מתיכון אורט בחצור הגלילית. "בגיל 17, כשהייתי בכיתה י"א, הלימודים לא היו בראש סדר העדיפויות שלי. ולדימיר לקח אותי לשיחה ואמר לי שהוא מבין שכעת אני לא מעוניין להשקיע בלימודים ושזה בסדר, אבל שאזכור תמיד שיש לי את היכולת ושיום יבוא ואגיע לטכניון. ואכן, בעקבות המשפט שהוא אמר לי ובזכות זה שהאמין בי הגעתי למכינה בטכניון, סיימתי אותה בהצלחה מרובה והיום אני מתרגל שם. אני יודע שבשלב מסוים בחיי אעסוק בהוראה, והמודל שלי לחיקוי יהיה ולדימיר."

בתמונה : ד"ר ולדימיר דצקובסקי

הטקס ייערך ביום שני, 20.1.14, בשעה 18:00, באולם צ'רצ'יל בטכניון.