חולה שמיני טופל באטם כלי-דם שפותח על ידי חברת סילנטיס מהטכניון

סילנטיס הוקמה בהמשך למחקרה של פרופסור חבצלת ביאנקו-פלד על מנגנון ההדבקה של אצות

סילנטיס בע"מ, חברת הזנק פרטית מהטכניון, מדווחת כי חולה שמיני טופל ב- Seal-V, אטם כלי דם, המחקה הדבקות של אצות. זהו המחקר הקליני הראשון של החברה. Seal-V הוא חומר נטול חלבונים, המיועד לתת מענה למגבלות ולאתגרים קיימים בשליטה בדימום במהלך ניתוח. הוא צפוי לקבל כבר השנה CE Mark (אישור לשיווק באירופה).

המחקר הקליני, המתנהל בישראל, נועד לבחון את הבטיחות והיעילות של Seal-V בעצירת דימום בכלי דם פריפריאליים גדולים.

סילנטיס היא חברת הזנק בת שש שנים, הממוקמת בטכניון, אשר נוסדה על ידי פרופסור חבצלת בינאנקו-פלד, מומחית בעלת שם עולמי בפולימרים ביו-רפואיים.

מאז תחילת העשור הקודם חוקרת פרופסור ביאנקו-פלד מהפקולטה להנדסה כימית את מנגנון ההדבקה של אצות לסלעים מתחת למים. המחקר חשף את ההרכב הכימי של דבק האצות, אולם רק כאשר פיתחה פרופ' ביאנקו-פלד דבק ביו-מימטי, המחקה את דבק האצות, התאפשר למעשה לרתום את כוחו של הטבע למטרות מעשיות ומסחריות.

בשנת 2007 אומצה ההמצאה על ידי מכון אלפרד מן בטכניון, המממן את החברה. אף שלטכנולוגיה יש פוטנציאל יישומי בספקטרום רחב של תחומי תעשייה, הוחלט בסילנטיס להתמקד במטרות רפואיות דחופות – שליטה בדליפת נוזלי גוף מחתכי-ניתוח או מפציעות. דליפות כאלה עשויות להיות קטלניות, מאחר שתפרים וסיכות אינם אטומים לגמרי לנוזל. "אטימת חתכי ניתוח דורשת הדבקה למשטח רטוב או לח – אתגר שרוב הדבקים המוכרים אינם עומדים בו." מסבירה פרופסור ביאנקו-פלד.

אטמים כירורגיים מהווים שוק של יותר ממיליארד דולר, הצומח בקצב שנתי של 14%. "כשאני מסתכל על השוק, ברור לי כי אין כיום שום פתרון יחיד מנצח," אומר ד"ר זאב גילקיס, מנהל מכון אמית ויו"ר סילנטיס. "יש כמה מוצרים טובים, אבל לכל אחד מהם חסרונות, או מגבלות לאינדיקציות ספציפיות. סילנטיס מציגה טכנולוגיה רבגונית ועם זאת פשוטה, העשויה לענות על צרכים קליניים שאין להם כיום פתרון."

כיום ממוקדת סילנטיס בתכנון מחקר ה-PMA  (מסלול רגולטורי לאישור מוצרים רפואיים בארה"ב) ובקבלת אישור ה-FDA ל-Seal-V, ופועלת ליצירת שותפויות אסטרטגיות לקראת השקת המוצר הקרובה.

על סילנטיס:

סילנטיס מפתחת פלטפורמה טכנולוגית בלעדית של דבקי-רקמות למגוון של שימושים וצרכים רפואיים בתחומים של אטימת דליפות, הדבקה ושחרור תרופות. הדבקים של סילנטיס נטולי חלבונים והם בעלי יכולת יוצאת דופן להיצמד היטב לרקמות, גם בסביבה רטובה. סילנטיס הוקמה ב 2007 על ידי פרופ' חבצלת ביאנקו-פלד והיא ממומנת על ידי מכון אלפרד מאן בטכניון- אמית.

על מכון אמית:

מכון אלפרד מן בטכניון – אמית – מוביל פיתוח ומסחור של טכנולוגיות ביו-רפואיות שהומצאו על ידי חוקרי הטכניון. המכון הוקם ב-2006 על ידי הטכניון וד"ר אלפרד מן, יזם ופילנתרופ אמריקאי, וחותר לגשר על הפער בין מחקר אקדמי להצלחה מסחרית. המכון מנהל כיום ארבע יוזמות, ביניהן סילנטיס בע"מ.