שנת הלימודים תשע"ב נפתחה בטכניון

96בטקס פתיחת השנה שהנחה זוכה פרס הנובל פרופסור דן שכטמן, בירכה הנהלת הטכניון את 1900 הסטודנטים החדשים, מהם 40% נשים. "הכשרת מחזור סטודנטים בטכניון בשנת 2010 עלתה  למדינת ישראל כמיליארד דולר והם "יניבו" בתקופת עבודתם 1.76 מיליארד דולר בשנה. כלומר – תשואה שנתית של 76%, בהשקעה ציבורית נטולת סיכון"; גידול נרשם ברישום לפקולטות לרפואה, להנדסת מכונות ולביוטכנולוגיה ומזון; נפתחה תכנית לימודים לתואר שני באנרגיה ונפט

1,900 סטודנטים חדשים יתחילו ללמוד מחר בטכניון. את טקס פתיחת השנה הנחה חתן פרס נובל בכימיה לשנת 2011, פרופסור מחקר דני שכטמן, ובסיומו השתתפו הסטודנטים ביום הכוון שנועד להקל על כניסתם ללימודים.

בברכתו לסטודנטים סיפר פרופסור שכטמן לסטודנטים החדשים כי יום קודם לכן הוא נכח בטקס סיום פסטיבל הסרטים בחיפה. "אבל היום אתם כבר לא בסרט. היום אתם בטכניון", אמר. "זה מוסד אדיר. היו גאים בו".

נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, אמר כי זו שנת לימודים היסטורית שבה מציין הטכניון 100 שנים להנחת אבן הפינה שלו. "אתם המחזור הראשון הפותח, כולנו תקוה, את העשורים הבאים של חינוך טוב במדינת ישראל, של השכלה גבוהה ראויה ותנופה מחודשת למערכת מפוארת", אמר לסטודנטים. "בתום העשור האבוד של האוניברסיטאות בישראל, אני מאחל לכם וגם לנו, המחוייבים להעניק לכם חינוך אקדמי מדעי-הנדסי ברמה הגבוהה ביותר – שנת לימודים מוצלחת ופוריה, שתהיה השנה הראשונה בעשור של התחדשות ופריחה".

דיקן לימודי הסמכה, פרופסור יעקב ממן, אמר כי הוא מקווה לפגוש בכל הסטודנטים המתחילים מחר את לימודיהם – גם בטקס הסיום.

דיקנית הסטודנטים, פרופסור מיכל גרין, פירטה את כל השירותים הרבים שמשרדה מעניק לסטודנטים ותומך בהם במרוצת לימודיהם.

פרופסור שלמה מיטל מהפקולטה להנדסת תעשיה וניהול ומוסד נאמן בטכניון, אמר כי מחקר שעשה עם פרופסור אמנון פרנקל מהפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, העלה כי הכשרת מחזור סטודנטים בטכניון בשנת 2010 עלתה  למדינת ישראל כמיליארד דולר והם "יניבו" בתקופת עבודתם 1.76 מיליארד דולר בשנה. כלומר – תשואה שנתית של 76%, בהשקעה ציבורית נטולת סיכון.

יו"ר אגודת הסטודנטים, יעל אביטל, אמרה לסטודנטים: "מצפה לכם תקופה מרתקת, לפעמים קשה, אך בסופו של יום מצפה לכם סיפוק רב".

הפקולטות המבוקשות ביותר השנה הן רפואה, הנדסת מכונות, הנדסת ביוטכנולוגיה ומזון, הנדסת חשמל ומדעי המחשב. גידול נרשם בביקוש לפקולטות לרפואה, להנדסת מכונות ולביוטכנולוגיה ומזון.

הטכניון פותח השנה תכנית לימודים חדשה בהנדסת אנרגיה לתואר שני, בשיתוף פעולה עם החוג למדעים גיאו-ימיים באוניברסיטת חיפה, ובליווי של משרד התשתיות הלאומיות. התכנית נולדה בעקבות גילויי מאגרי גז מול חופי ישראל ולאור העובדה שאין עדיין בארץ די מומחים בתחום זה. הניצול היעיל והבטוח של משאב חדש זה יהווה אחד  מהאתגרים ההנדסיים חשובים של המדינה בעשורים הקרובים.

2629 סטודנטים ילמדו השנה לתואר שני בתחומים השונים ו-966 לדוקטורט.

הטכניון מציע 4446 מיטות במעונות הסטודנטים, לרווקים, לזוגות ולמשפחות. כל סטודנט חדש, שאינו תושב חיפה והסביבה – זכאי למעונות.

בתמונה: פרופסור מחקר דני שכטמן (משמאל) מנהל את טקס פתיחת שנת הלימודים בטכניון. צילם: יואב בכר, דוברות הטכניון