תערוכה על ייסוד הטכניון ומלחמת השפות שנלוותה אליו – תיפתח במוזיאון העיר חיפה

34"מלחמת השפות: ייסוד הטכניון / Technikum" – זהו שמה של תערוכה ייחודית אשר תפתח בחודש מארס הקרוב את אירועי שנת המאה לטכניון. אבן הפינה למוסד האקדמי הראשון בארץ והאוניברסיטה המדעית-טכנולוגית היחידה במזרח התיכון באותה עת, הונחה ב-11 באפריל 1912. שמו המקורי של הטכניון היה "טכניקום".

מוזיאון העיר חיפה בשיתוף עם הטכניון, יפתח ב-12 במארס תערוכה מיוחדת לציון 100 שנה להיווסדו של הטכניון, אירוע תרבותי מכונן ליישוב היהודי בארץ ישראל באותם ימים, בעל חשיבות עצומה לעיר חיפה ובהמשך – בעל תרומה ראשונה במעלה למדינת ישראל בכל התחומים ובעיקר בתחומי התשתיות, הביטחון והכלכלה.

אוצרת התערוכה, סבטלנה ריינגולד, אמרה כי היא באה לספר את סיפור הקמת הטכניון שנמשכה יותר מ-15 שנים, משנת 1908-1924. במהלך תקופה זו התחולל המאבק על שפת ההוראה במוסד, שזכה לכינוי "מלחמת השפות".

ה"מלחמה" הסתיימה בניצחונה של השפה העברית. זו הייתה "מלחמה" עממית שעיצבה את הזהות הלאומית של היישוב העברי והייתה אחת מאבני הדרך בתהליך היצירה של התרבות העברית החדשה.

התערוכה תציג פרק חשוב ומשמעותי בתהליך בנייתה של התרבות הישראלית, דרך הצגת העמדות השונות שהניעו את התהליכים אשר הביאו לניצחונה של השפה העברית: גיבוש הרעיון להקמת מוסד מדעי-טכנולוגי בארץ ישראל על ידי חברת "עזרה" שפעלה בברלין; התפיסה החינוכית של הציונות; בחירת מקום מושבו של ה"טכניקום"; תפיסתו של אלכסנדר ברוולד – האדריכל שתירגם את החזון לשפה ארכיטקטונית ותכנן את הבניין המרהיב במורדות הכרמל; "מלחמת השפות" והשלכותיה על שפת ההוראה בבית הספר הריאלי וב"טכניקום"; המעבר של ה"טכניקום" לידי ההסתדרות הציונית ופתיחת שעריו בשנת 1924.

בתערוכה יוצגו מאות צילומים, סרטים, ספרים, דגמים, מסמכים, מכתבים ופרטי אספנות נדירים, שייחשפו לראשונה בפני הציבור הרחב.

בתמונה: הבנין ההסטורי של הטכניון בחיפה, מתוך האוסף של ירמיהו רימון. צלם לא ידוע.