קורטוריון הטכניון אישרר את מינויו של פרופסור פרץ לביא לנשיא הבא של הטכניון

22חבר הנאמנים של הטכניון (הקורטוריוון) אישרר היום את מינויו של פרופסור פרץ לביא לנשיא הבא של הטכניון. פרופסור לביא ייכנס לתפקידו כנשיא הטכניון באחד באוקטובר 2009 ויחליף את פרופסור יצחק אפלויג, אשר יסיים שתי תקופות כהונה של ארבע שנים כל אחת.

"אעשה מאמצים רבים לגייס לשורות הטכניון חברי סגל מצויינים, שכן מרצים טובים מושכים סטודנטים טובים", אמר פרופסור לביא עם היבחרו לתפקיד. "במקביל נסביר לצעירות ולצעירים הישראלים מדוע כדאי להם ללמוד בטכניון, שהוא אחד המוסדות החשובים בישראל ובלי תרומתם העצומה של 80 אלף בוגריו – מדינת ישראל הייתה נראית אחרת. הסטודנטים שלנו ירגישו בטכניון בבית ויחושו שאנו כאן בשבילם".

פרופסור פרץ לביא, בן 60, נולד בפתח תקווה וגדל בזכרון יעקב. הוא אבי רפואת השינה ומחקר השינה המודרני במדינת ישראל, חוקר שינה מהבולטים בעולם וחתן פרס א.מ.ת בתחום הרפואה. למחקריו השפעה עצומה על איכות החיים של רבים בארץ וברחבי העולם. עבודותיו מסוף שנות השבעים ותחילת שנות השמונים הוכיחו כי הפרעות נשימה בשינה, אשר נחשבו עד אז כהפרעה נדירה, הן הפרעות נפוצות ביותר באוכלוסייה הבוגרת ויש להן השפעה מכרעת על התחלואה של הלב וכלי הדם. לממצאים אלה הייתה השפעה מכרעת על ההתפתחות הרבה של רפואת השינה בעולם כולו ופירסומיו הרבים של פרופסור לביא צוטטו עד כה אלפי פעמים.

פרופסור לביא הוא העורך הראשי של ה-Journal of Sleep Research, אחד משני כתבי העת המדעיים החשובים ביותר בתחום חקר השינה, הוא פירסם שמונה ספרים, כתב למעלה מ- 300 מאמרים מדעיים ונתן מאות הרצאות ברחבי העולם. ספרו רב המכר "עולמה הקסום של השינה" יצא לאור על ידי הוצאת הספרים היוקרתית של אוניברסיטת ייל ותורגם ל-14 שפות.
בשנת 1979 הקים פרופסור לביא את המרכז הטכניוני לרפואת השינה. המרכז התרחב מאוד נוכח הדרישה הרבה ויש לו כיום סניפים ברחבי הארץ. הוא אף היה שותף בהקמתו של מרכז לרפואת שינה שמסונף לביה"ס לרפואה של אוניברסיטת הרוורד בבוסטון, על פי המודל של המרכז בטכניון. במרכז הטכניוני נבדקו עד כה יותר ממאה אלף בני אדם.

"הערוץ השקט" הונהג ברדיו על פי הצעתו של פרופסור לביא בתקופת מלחמת המפרץ הראשונה, הוא הופעל רק במקרה של מתקפת טילים ואיפשר לאזרחי ישראל לישון בלי חשש שלא יתעוררו לקול האזעקות. "הערוץ השקט" הופעל מאז גם במלחמת לבנון השניה ובמבצע "עופרת יצוקה". גם ביטול "שעת האפס" בבתי הספר היסודיים, באה בעקבות המלצתו של פרופסור לביא בפני משרד החינוך, לאחר שמחקריו העלו כי לדבר יש השפעה שלילית על הילדים, בשל חוסר שינה שהדבר גורם להם. גם השינוי בפקודות מטכ"ל בנושא שעות השינה של החיילים, בא בעקבות הייעוץ שנתן פרופסור לביא לצה"ל. היה לו גם חלק במאבק הציבורי בשנות השמונים להנהגת "שעון הקיץ" בישראל.

פרופסור לביא שימש שש שנים כדיקן הפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון ושבע שנים כיהן כסגן נשיא הטכניון לקשרי חוץ ופיתוח משאבים. בתקופת כהונתו כסגן נשיא גויסו לטכניון למעלה מחצי מיליארד דולר.

פרופסור פרץ לביא נשוי לד"ר לינה לביא, חבר מחקר בכיר ב"מוסד הטכניון למחקר ולפיתוח", אב לשתי בנות ובן, סב לשני נכדים.

בתמונה: הנשיא הנבחר (מימין) מקבל חיבוק מנשיא הטכניון, פרופסור יצחק אפלויג. לשמאלם – לארי ג'אקיר, יו"ר הקורטוריון