פרוייקט "מוסטנג" מגיע לישראל – דו תחמוצת הפחמן (CO2) יוחדר למעמקי האדמה בקידוח ישן בשדה "חלץ"

50 מדענים מהאיחוד האירופי יתכנסו בטכניון כדי לדון בדרכים למנוע מדו תחמוצת הפחמן להגיע לאטמוספירה

לראשונה בארץ, דו תחמוצת הפחמן (CO2) יוחדר למעמקי האדמה בקידוח נפט ישן של חברת "לפידות" בשדה "חלץ". הניסוי יתקיים במסגרת הפרוייקט "מוסטנג" (Mustang) הממומן ע"י האיחוד האירופי. בפרויקט משתתפות כעשרים אוניברסיטאות וגופים באירופה, וכן חברות נפט גדולות. השותפים הישראלים בפרוייקט הם הטכניון, החברה הישראלית EWRE, בראשותו של ד"ר יעקב בן שבת, המכון הגיאופיסי וחברת לפידות.

"מאות חוקרים ברחבי העולם מנסים למצוא דרכים למנוע מדו תחמוצת הפחמן להגיע לאטמוספירה, כדי להקטין את הפגיעה בכדור הארץ", אומר פרופסור יעקב בר מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון, המשתתף בפרוייקט ביחד עם פרופסור אלכס פורמן. "מדובר בעיקר ב-CO2הנפלט מארובות של תחנות כוח ומפעלי מלט. הכוונה היא לדחוס אותו עד שהוא נהפך לנוזל בצפיפות גבוהה, ואז להחדירו לשכבות גיאולוגיות במעמקי האדמה. בין המודלים הנבדקים – מאגרי גז ונפט שכבר התרוקנו. כאן נכנס שדה חלץ לתמונה".

בעומקים בהם מדובר, למעלה מ-  1000 מטרים, יש בחללים שבשכבה מים עם ריכוזים גבוהים של מלחים. החוקרים בודקים אפשרות לדחוק אותם משם ולהכניס במקומם את דו תחמוצת הפחמן. השותפים בפרוייקט "מוסטנג" בודקים את תהליך ההחדרה, הדחיקה והאגירה וכן אם כרוכה בפעילות זו סכנה לאוכלוסיה (על ידי דליפת הגז חזרה לפני הקרקע).

כנס "מוסטנג" יתקיים בחיפה בטכניון ובמלון "דן פנורמה", ב-17-19 בינואר, 2011 ויפתח על ידי נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא והמשנה לנשיא למחקר, פרופסור עודד שמואלי.