נשיא הטכניון נפגש עם חברי נבחרת ישראל שחזרו עם מדלית זהב אחת ושתי מדליות ארד מאולימפיאדת הכימיה בטוקיו

5זהו ההישג הטוב ביותר מאז החלו הטכניון ומשרד החינוך להכשיר ולשלוח נבחרות לאולימפיאדות הכימיה בחו"ל

נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, נפגש בשבוע שעבר עם ארבעת משתתפי נבחרת ישראל באולימפיאדת הכימיה שנערכה בטוקיו, יפן, אשר הצליחו להשיג מדליית זהב אחת ושתי מדליות ארד. זו השנה השנייה ברציפות שאסף מעודה מתיכון חדרה זוכה במדליית זהב. ראש המשלחת, ד"ר איריס ברזילי, מהפקולטה לכימיה על שם שוליך בטכניון, אמרה כי זהו ההישג הטוב ביותר לנבחרת ישראל, מאז החלה להשתתף באולימפיאדה לפני חמש שנים. בשנה הראשונה השיגה המשלחת מדלית ארד אחת ובשניה – מדליית כסף אחת ומדליית ארד אחת. בשנה השלישית חזרה המשלחת עם מדליית כסף ושתי מדליות ארד ובשנה שעברה עם מדליית זהב ומדלית ארד. באולימפיאדת הכימיה התחרו יותר מ-270 נערות ונערים מ-68 מדינות.

בפגישה עם נשיא הטכניון השתתפו גם מלווי הנבחרת, וכן פרופסור גבי קוונצל, מרכז פרוייקט "ארכימדס" בפקולטה לכימיה בטכניון, דיקן הפקולטה, פרופסור מוריס אייזן ומנהלת הפרוייקטים, מירה כ"ץ.

נשיא הטכניון הביע שמחתו על כי כל הארבעה מתכוונים ללמוד בטכניון. הוא הופתע לשמוע מהם שיש מדינות, כמו סין ואירן, המכינות את הנבחרות שלהם לאולימפיאדת הכימיה ב"מחנות אימונים" הנמשכים כשנה. "על רקע זה – ההישגים שלכם מקבלים משמעות נוספת ומתעצמים", אמר לחברי הנבחרת הישראלית.

הזוכה במדליית הזהב הוא אסף מעודה, בן 18, מפרדס חנה. אחד הזוכים במדליית הארד הוא צעיר המשתתפים בנבחרת הישראלית – אביתר דגני, בן 16. שניהם  מבית הספר התיכון בחדרה. הזוכה השני במדליית ארד הוא מיכאל משה מכלשוילי, מגימנסיה ריאלית על שם קררי בראשון לציון. המשתתפת הרביעית היא אנאל בן אשר, תלמידת כיתה י"ב מהתיכון המקיף ע"ש הורוביץ, כרמיאל.

אסף מעודה לומד במגמת מחשבים ופיסיקה. יש לו שתי אחיות ואח והוריו הם מורים לספורט. בסוף כיתה ח' סיים אסף את בחינת הבגרות בכימיה בציון 100 והמנהלת שלו המליצה בפניו להצטרף לפרוייקט "ארכימדס" בפקולטה לכימיה על שם שוליך בטכניון, למרות גילו הצעיר. ואכן, במקביל ללימודיו בתיכון חדרה, השלים אסף מעודה כבר מחצית תואר ראשון בטכניון. בסוף הקיץ הוא יצטרף לטכניון במסגרת תכנית המצויינים שלו, ישלים את לימודיו לתואר ראשון ויתגייס לצה"ל.

 מירה כ"ץ, מנהלת הפרוייקטים בפקולטה לכימיה בטכניון, הסבירה כי בפרוייקט "ארכימדס"  לומדים תלמידי כיתה י' לתואר אקדמי בפקולטה, במקביל ללימודיהם בבית הספר התיכון. הם מקבלים הסעה לטכניון ומשלמים שכר לימוד מסובסד. פרופסור גבי קוונצל הוא המנהל האקדמי של תכנית "ארכימדס" וה"כימיאדה" – תחרות ארצית בכימיה הנערכת מידי שנה בהשתתפותם של 6000 תלמידים מרחבי הארץ.

המשלחת לוותה גם על ידי ד"ר מירי ברק מהיחידה ללימודי חוץ ולימודי המשך בטכניון.

בתמונה: חברי הנבחרת הישראלית עם נשיא הטכניון. מימין: אביתר דגני, אסף מעודה, נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, משה מיכאל מכשוילי ואנאל בן אשר. צילום: יואב בכר, דוברות הטכניון.