חוקרי הטכניון גילו שש צורות גבישיות של חומר הנפץ המאולתר TATP שבו משתמשים ארגוני טרור

במאה השנים האחרונות חשבו המדעים כי לחומר יש רק צורה גבישית אחת; הממצאים החדשים יאפשרו פיתוח של יכולות גילוי טובות יותר של החומר המסוכן

חוקרי הטכניון גילו תכונה בלתי צפויה של חומר הנפץ המאולתר TATP, שבו משתמשים ארגוני טרור ברחבי העולם. במשך מאה שנים מאז התגלה, נחשב ה-TATP לחומר בעל צורה גבישית אחת. חוקרי הטכניון מצאו כי חומר הנפץ הזה יכול להתגבש לפחות בששה סוגים שונים של גבישים, בהתאם לתנאי הסינתזה והגיבוש שלו.

"להפתעתנו הרבה מצאנו כי TATP הוא חומר נפץ מאוד לא רגיל, אשר תכונותיו שונות מאוד מאלו של כל חומרי הנפץ הקונבנציונאליים אשר משמשים לצרכים צבאיים או אזרחיים", אומר פרופסור אהוד קינן מהפקולטה לכימיה על שם שוליך בטכניון אשר הוביל את המחקר. "בעבר גילינו כי פיצוץ של TATP אינו כרוך בשחרור של חום, ובכך הוא דומה לחומר שבו ממלאים את כריות הבטיחות במכוניות, להגנה על הנהג והנוסעים בעת התרחשותה של תאונת דרכים".

קבוצת החוקרים, אשר כללה גם את ד"ר עופר ריעני, ד"ר משה קפון וד"ר מארק בוטושנסקי, פתרה את המבנה של כל אחת משש הצורות הגבישיות באמצעות קרני רנטגן ושיטות נוספות. התוצאות התפרסמו בכתב העת המדעי Crystal Growth & Design.

בחומר TATP השתמשו מחבלים בפיגועי התאבדות רבים, במהלך 30 השנים האחרונות, כמו בדולפינריום בתל אביב, במדרחוב בירושלים ובאוטובוסים ברחבי המדינה ובלונדון. חוקרי הטכניון פיתחו בעבר מכשיר ייחודי אשר מזהה את ה-TATP וחומרי נפץ מאולתרים אחרים ממשפחת הפראוקסידים. המכשיר, Acro-PET, דומה לעט בשלושה צבעים, והוא משחרר שלוש תערובות כימיות אשר גורמות לשינוי צבע לאחר מגע עם חומר הנפץ.

"קיימות כמה סיבות לפופולאריות של ה-TATP בקרב ארגוני טרור ברחבי העולם", מסביר פרופסור קינן, המשמש גם כנשיא האגודה הישראלית לכימיה. "הוא קל להכנה מחומרי גלם זולים מאוד, וקשה לגלותו. הממצאים החדשים שלנו יאפשרו יכולות גילוי טובות יותר של ה-TATP באמצעות שיטות מודרניות שיעשו שימוש בקרני רנטגן, וזהו גם אחד מנושאי המחקר הנוכחי שלנו".