נשר כמעבדה

"המעבדה העירונית" הפועלת בטכניון סיכמה שנת פעילות בנשר בתערוכת צילומים ובטקס סיום חגיגי

"המעבדה העירונית", הפועלת בטכניון זו השנה השנייה, קיימה בהיכל התרבות בנשר את אירוע הסיכום של פעילותה השנה. המעבדה, הנודדת מדי שנה לעיר אחרת, התמקדה השנה בעיר נשר הסמוכה לטכניון, בפעילות שבה השתתפו כ-400 סטודנטים מהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים ומהפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה. הפעילות התקיימה בשיתוף עיריית נשר בראשות אבי בינמו, שאמר כי "הנוכחות של הטכניון בעיר מבורכת ומסייעת לנו להגשים את החזון של 'נשר – עיר אקדמיה'. אתם מביאים לכאן שיח חדש וחשוב, שמקדם לא רק את החינוך אלא גם את המסחר והתעשייה."

בנוסף נפתחה בהיכל התרבות תערוכת הצילומים "נשר – העיר מבעד למצלמה". מדובר בתחרות צילום שבה השתתפו 25 סטודנטים מחמש פקולטות בטכניון, שהגישו יותר ממאה תמונות. חיים זינגר ממעבדת הצילום בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים ליווה את התחרות מבחינה מקצועית. במקום הראשון זכה אלכס לרנר עם הצילום "אותו נהר פעמיים", במקום השני אלירן בן שושן ("אישה וחלון") ובמקום השלישי שני צילומים: "בעין החלון" של רותם האוזמן ו-boundary and/or generator של שיר חן, איל ברקוביץ' ולילך שפרין.

המעבדה העירונית פועלת במסגרת החממה החברתית בטכניון, שנוסדה על ידי פרופ' רחל קלוש ומנוהלת כיום על ידי רותי דונג. המעבדה מבוססת על מודלים דומים הקיימים בעולם, ועל פיתוחה שוקדת שלי חפץ, מסטרנטית במסלול לתכנון ערים הכותבת תזה בנושא. מטרת החממה, לדברי רותי דונג, היא קידום של שיתופי פעולה בין האקדמיה לקהילה (באמצעות פרויקטים כמו המעבדה העירונית) ושל תפיסה של אקדמיה מעורבת חברתית, הבוחנת את הרלוונטיות שלה עבור המורים והסטודנטים ומתייחסת למגמות ולשינויים המתרחשים בחברה.

דיקן הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים, פרופ' יהודה קלעי, אמר כי "כל פקולטה חייבת מעבדה, והמעבדה שלנו היא העיר. היינו במצפה רמון, באר שבע, עפולה וחיפה, והשנה התמקדנו בנשר. עבורנו העבודה בעיר מהווה הזדמנות להתמודד עם סוגיות אמיתיות בהקשר הממשי, באופן שמחייב אותנו להתייחס לתשתיות הפיזיות, האקלימיות והחברתיות הרלוונטיות."

boundary and/or generator

boundary and/or generator

 

בעין החלון

בעין החלון

אישה וחלון

אישה וחלון