נשיא הטכניון

פרופסור אורי סיון

פרופסור בפקולטה לפיזיקה

מחזיק הקתדרה ע"ש ברטולדו באדלר

דבר הנשיא ביוגרפיה פרסומים נבחרים דו"ח הנשיא נשיאי הטכניון פרטי התקשרות

 

פרופ' סיון, יליד חיפה, נשוי ליעל, אב לשלושה וסב לארבעה. הוא השלים תואר ראשון בפיזיקה ובמתמטיקה ותואר שני ושלישי בפיזיקה, כולם מאוניברסיטת ת"א בהצטיינות.

ב-1991, אחרי שלוש שנים במרכז המחקר של IBM ביורקטאון הייטס, ניו יורק, הוא הצטרף לפקולטה לפיזיקה בטכניון, שבה הוא מחזיק בקתדרה ע"ש ברטולדו באדלר. בתחילת הקריירה המדעית שלו התמקד פרופ' סיון בפיזיקה של התקנים אלקטרוניים זעירים בטמפרטורות נמוכות, הנתונים לחוקי המכניקה הקוונטית. במרוצת השנים עבר מוקד המחקר שלו לממשק בין ננוטכנולוגיה, פיזיקה וביולוגיה ובשנים האחרונות הוא עוסק בשאלות בסיסיות הקשורות באופן שבו מים מסתדרים בקרבת מולקולות ביולוגיות ומשפיעים על תפקודן.

הישגיו המדעיים של פרופ' סיון זיכו אותו בהכרה בין-לאומית נרחבת בפרסים רבים ובשורה של הרצאות מוזמנות בכנסים בין-לאומיים יוקרתיים ובאוניברסיטאות מובילות ברחבי העולם.

חלק מפיתוחיו של פרופ' סיון תורגמו ליישומים בתעשייה, ולאחרונה הוקמה חברת הזנק המבוססת על טכנולוגיה שפיתח לאנליזה מקבילה של תאים בודדים הנלקחים מגידול ממאיר.

הוא כיהן כמנהל המייסד של מכון ראסל ברי למחקר בננוטכנולוגיה (RBNI), מיזם שהוביל למהפכה בתחום הננוטכנולוגיה בישראל. לפני כשנתיים וחצי התבקש פרופ׳ סיון להקים את התוכנית הלאומית האקדמית במדע וטכנולוגיה קוונטיים, יוזמה שהובילה להקמתה של תוכנית כלל-לאומית בתחומים אלה.

החינוך המדעי עומד בראש מעייניו והוא הוביל את פיתוח "מדע וטכנולוגיה לכול" – תוכנית תלת-שנתית לתלמידי תיכון.