נשיא הטכניון

Peretz_Lavieפרופסור פרץ לביא

פרופ' בפקולטה לרפואה ע"ש רות וברוך רפפורט

מחזיק הקתדרה לפסיכיאטריה ביולוגית על שם אנדרה בלרד

_____________________________________________

דבר הנשיא ביוגרפיה פרסומים נבחרים דו"ח הנשיא נשיאי הטכניון פרטי התקשרות

 

פרופסור פרץ לביא מכהן כנשיא הטכניון מיום 1 באוקטובר 2009.

נולד בפתח תקווה וגדל בזכרון יעקב, שם למד בבית הספר היסודי ניל"י ואחר כך בבית הספר התיכון האזורי בפרדס חנה.

פרופסור לביא סיים את התואר הראשון בסטטיסטיקה ופסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ואת לימודי הדוקטורט בפסיכולוגיה פיזיולוגית באוניברסיטת פלורידה ב-1974. את בתר-הדוקטורט עשה במחלקה לפסיכיאטריה של אוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו.

הצטרף לטכניון בדרגת מרצה ב-1975. בשנת 1978 מונה למרצה בכיר, בשנת 1983 לפרופסור חבר ובשנת 1989 לפרופסור מן המניין. בשנת 1994 הופקד פרופסור לביא על הקתדרה על שם אנדרה בלרד לפסיכיאטריה ביולוגית. הוא היה ראש המרכז הטכניוני למחקר בבטיחות בעבודה וגורמי אנוש, ובשנים 1993-1981 כיהן כראש היחידה לביולוגיה של ההתנהגות בפקולטה לרפואה. בשנים 1999-1993 היה דיקן הפקולטה לרפואה ע"ש רות וברוך רפפורט בטכניון, ובשנים 2008-2001 – סגן נשיא הטכניון לקשרי חוץ ופיתוח משאבים. פרופ' לביא חבר באגודה האמריקאית לחקר השינה ובאגודה האירופית לחקר השינה. הוא שימש כסגן האגודה האירופית והיה יושב ראש ומארגן של הוועידה האירופית השמינית לחקר השינה שהתקיימה בירושלים בשנת 1988, כיהן כנשיא האגודה לחקר השינה בישראל, שימש כיועץ לוועדה הבינלאומית לסיווג הפרעות שינה ולקצין רפואה ראשי בנושא של שעות השינה של חיילי צה"ל וכיושב ראש הוועדה המדעית של האיגוד לחקר השינה האירופי.

פרופסור לביא פרסם כ-400 מאמרים מדעיים ופרקים בספרים וערך וכתב שמונה ספרים (ראו רשימת מאמרים ופרסומים נבחרים). ספרו "עולמה הקסום של השינה" ראה אור בהוצאת ידיעות אחרונות ב-1993 ובהוצאת אוניברסיטת ייל ב-1996 ותורגם לשפות רבות. ספרו "לילות ללא נחת" יצא לאור בהוצאת משכל בשנת 2002 ובהוצאת אוניברסיטת ייל ב-2003. פרופסור פרץ לביא שימש כעורך הראשי של כתב העת Journal of Sleep Research והיה חבר במערכות כתבי עת מקצועיים רבים.

 

פרופסור לביא יזם והשתתף בפעולות לשינוי תקנות ציבוריות הקשורות בהשפעת שעות השינה על הבריאות; היה פעיל בביטול שעת האפס בבתי הספר היסודיים במשרד החינוך, היה בין הלוחמים למען הנהגת שעון קיץ ולמניעת תאונות דרכים עקב עייפות והירדמות; שכנע את רשות השידור להנהיג את הערוץ השקט בזמן מלחמת המפרץ הראשונה ופעל במסגרת צה"ל לשינוי פקודות מטכ"ל בנוגע לשעות שינה בצה"ל.

‏‏פרופסור לביא הקים בטכניון מעבדה לחקר השינה ולאחר מכן את המרכז לרפואת שינה, המונה כיום שלושה סניפים. בשנת 1997 יזם פרופ' לביא הקמת מרכז דומה בבתי החולים המסונפים לאוניברסיטת הרווארד בארצות הברית. בנוסף למתן שירותים קליניים הקים המרכז חברות המייצרות ציוד רפואי לבדיקות שינה ובדיקות של המערכת הקרדיווסקולרית.

פרץ לביא נשוי לד"ר לינה לביא, ביולוגית של התא במקצועה, ולהם שלושה ילדים ושבעה נכדים.

 

פרסים

  • 2006 – פרס א.מ.ת ברפואה
  • 2006 – פרס על שם ויליאם גרואן עבור מחקר חדשני מהאגודה האמריקאית לחקר השינה (American Sleep Research Society)
  • 2005 – פרס של ספריית החינוך הרפואי על שם מישל והוורד קסלר

של בי"ח Brigham & Women בוסטון, עבור הספר Restless Nights, Yale University Press, 2003)

  • 2004 – The Pisa sleep Award- מדליית אוניברסיטת פיזה (איטליה) עבור מצוינות בחקר השינה לחוקר השינה הטוב ביותר באירופה
  • 2001 – פרס אלקלס של משרד הבריאות הישראלי והקרן הקיימת לישראל
  • 1995 – פרס הטכניון על שם Hershel Rich לחדשנות טכנולוגית